Bağkur affı
Bağkur affı

Bağ-kur Affı

Bağ-kur borcu geçen yıllarda açıklanan Bağ-kur affı ile yapılandırılmıştı. Lakin bu borç ödeneklerinin yapılandırılıyor olması bile bir çok kişinin bütçesini sarstı. Gündem de bu yıl Bağ-kur borçlarının silinip silinmeyeceği merak konusu…

Bağ-kur affı

Bağ-kur borç yapılandırması ile ilgili gündeme gelen açıklamalar merak konusu. Borçların yapılandırılacağının söylentileri ile kimi borcunu öderken kimi ise borç yapılandırmasını bekleyerek ödemelerini yasa affı sonrasına bırakmaktadır.
Gerek geçmişte olan çalışma potansiyeli gerekse esnaflık yapan kişiler prim ve Bağ-kur günleri ödemiş vede emekli olamamıştır. Çoğu kişi Bağ-kur alanında çıkan problemler doğrultusunda Bağ-Kur’ un sağladığı olanaklardan yararlanamamakta. Bağ-kur alanında biriken vede ödenemeyen borçlar üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen sizler için her alanda problem yaratmaktadır. Çoğu birey Bağ-kur borcunu yatıramadığı için her hangi bir sağlık probleminde bile engel oluşturmaktadır. Bağ-kur affı ile borçların kapatılması için bekleyen kişilere emekli olabilme imkanı sağlanmaktadır.
Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne başvuruda bulunarak konu ile ilgili bilgi alabilir borçlarınızı araştırarak borçlarınızı af yasası yürürlüğe girdiği anda kapatabilirsiniz. İmzalanan Bağ-Kur af dilekçesi SGK’ ya gönderildikten sonra işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilmekte ve borcu olan kişiler için hiç bir engel bulunmamakta ise borçları silinen Bağ-Kur’ lular emekli olabileceklerdir.

Bağ- Kur yapılandırma

Bağ-kur yapılandırması ile ilgili önceden Sosyal Güvenlik Kurumana başvuranlar şimdi ki yasanın tanıdığı haklardan faydalanabilmektedir.  3 ay gibi bir bekleme sorunu olmadan tüm ödeme işlemleri gerçekleştirilecektir. Lakin önceden Bağ-kur affı ile borçlarını yapılandırıp peşin ödeme yapanlar ise ödemelerini geri alamayacak vede sağlanan aftan yararlanamayacaklar.

Bağ-kur affından yararlanmak için gerekli olanlar;

  • Borç süresinin 12 ayı doldurması gerekmekte
  • Bağ-kurlu olmanız gerekmekte
  • Dilekçe vermek hemen işlemin gerçekleşmesi için gerekli
  • Dilekçe için açıklanan son günden önce dilekçeyi ilgili makama ulaştırmak
  • Dilekçeyi SGK (bağlı bulunduğunuz) verilmeli
  • İşlemler sonucunda hizmetler dondurulmakta ve borçlarınızın tümü silinmektedir.

Bağ-kur borç affı başvurusu nasıl yapılır?

Normal yollarda dilekçe doldurduğunda 3 ay beklemek gerekmektedir. Bu süre zarfında beklemek istemiyorsanız 1 numaralı kutucuğu işaretleyerek borcunuzu yapılandırarak taksitlendirmeden faydalanmaktaysanız 2 numaralı kutuyu işaretlemeniz gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*