Cep Telefonuna Kredi Kartı İle Taksit Gelecek mi?

Cep Telefonuna Kredi Kartı İle Taksit Gelecek mi?

Bilindiği gibi BDDK tarafından kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksit sayısı 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren dokuz ile sınırlandırılmıştı.Telekomünikasyon gıda ve akaryakıtta ise artık taksit yapılamamasına hükmetmişti.Aynı zamanda kuyumcu harcamaları içinde taksit uygulamasını kaldırmıştı,fakat on ay kadar önce  kuyumcu harcamalarında kredi kartına taksit uygulaması dört taksitle sınırlandırılarak geri gelmişti.

Uygulamanın amacı ilk etapta tüketicilerin bilinçsiz borçlanmasını engellemek amacıyla yapıldığı söylense de cep telefonu operatörlerinin bir biri ardına faturaya yansımalı telefon verme kampanyaları başlatmasıyla aslında pek bir anlamı kalmadı.Çünkü operatörler cep telefonu verirken 6 ay faturalı kullanım zorunluluğunu ve faturayı zamanında ödeme şartını taşımayan müşterilerine Findeks Kredi Notunu referans alarak işlem yapmaya başladı.Hal böyleyken kredi kartına cep telefonuna taksit olanağı kredi kartı ile kalkmış olsa da yapılan uygulamanın pek bir anlamı kalmadı.

Aynı zaman da bu uygulama kayıt dışı ve yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cihaz sayısında artışa neden oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Abken konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; Kredi Kartı ile cep telefonu ve diğer yasaklanan konularda son sözün Finansal İstikrar Komitesi tarafından söyleneceğinin belirterek ‘Geçen toplantıda aslında kısmen onu konuştuk taksit sayısı 9, acaba biraz bunu esnetebiliriz miyiz şeklinde veya tüketici kredilerindeki pay 36 taksit gibi… Fakat orada da onları artırdığınızda bu defa cari açığa olumsuz etki yapıyor. Bilhassa ithal cep telefonu gibi ya da pahalı ürünler konusunda bunu esnettiğinizde cari açığa olumsuz etki yapıyor. Yani birbirini orta bir yerde buluşturmak lazım. Yönetebilir bir seviyeye getirmek lazım. Etkilerini azaltıcı tedbirlerle yapmak lazım.

Bu durumda cep telefonunu kredi kartı ile satın almanın 9 taksit değilse bile 4 taksit ile geri gelmesinin önümüzdeki ay içerisinde yapılacak olan Finansal İstikrar Komitesi toplantısından sonra açıklanacağını umut ediyorum.

Bu makalemde size Cep Telefonuna Kredi Kartı İle Taksit Gelecek mi? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Ekstre Tarihi Nasıl Değiştirilir başlıklı makalemizde kredi kartı ekstre tarihi değiştirme, kredi kartı kesim tarihi değiştirme ve kredi kartı kesim tarihi nasıl değiştirilir hakkında bilgiler verilmektedir.