Erken Emekli Olma Yolları

Erken Emekli Olma Yolları

Emeklilik için erken emekli olma yolları da bulunmaktadır. Bu bakımdan kişiler mevcut durumlarına göre erken emekli olma yolları ile emeklilik tarihini daha öne çekebilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sigortası bulunan kişilerin sigortası üzerinden emekli olabilmesi adına prim ve yaş kriterlerini sağlaması gerekmektedir. Bu konuda kişilerin en çok sıkıntı çektiği nokta prim eksiğidir. Yaş kriteri sağlanmış olsa da prim için kişilerin her ay düzenli olarak prim kazanması gerekmektedir. Bunun için ise bir işte çalışılması ve iş veren tarafından prim ödemelerinin yapılması gerekir. Bağkur sigortası bulunan kişiler ise kendi borçlarını ödeyerek prim eksiğini tamamlaması gerekir. Böylece yaş kriteri de sağlandığından emekli olmak mümkün olacaktır. Prim eksiğinde kişilerin çalışma dışında bazı imkanları da bulunmaktadır. Kadınlar ve erkekler için iki farklı şekilde gerçekleştirilebilen borçlanma yolu ile birlikte erken emekli olma yollarından yararlanılması mümkündür.

Erken Emekli Olma Yolları Nelerdir?

  1. Askerlik Borçlanması: Erken emeklilik için kişilerin askerlik borçlanması yapabilmektedir. Askerlik yapan kişiler, eksik primleri için askerlik borçlanması yaparak, eksik primlerini tamamlayabilir. Böylece daha fazla çalışmaya gerek kalmadan emekliye ayrılmak mümkün olacaktır.
  2. Doğum Borçlanması: Erkeklerde askerlik borçlanmasında olduğu gibi kadınlar da doğum borçlanması ile eksik primlerini tamamlama imkanı elde edebilmektedir.

Borçlanmada Kriterler Nelerdir?

Borçlanma konusunda kişilerin tüm askerlik ya da doğum süresini borçlanması mümkün olduğu gibi zorunlu değildir. Bu bakımdan kişiler emeklilik için eksik gün kadar borçlanma yoluna gidebilmektedir. Sizler de hesaplamanızı yaptıktan sonra eksik primleriniz kadar borçlanma yapabilirsiniz. Borçlanılmak istenilen gün kadar prim ödemesi yapılacağından dolayı sadece ihtiyacınız olan gün kadar borçlanma yapmanız daha az ödeme yapmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle emeklilik hesabınızın iyi bir şekilde yapılması da önemlidir.

emeklilik

Borçlanma konusunda gün sayısı belirlendikten sonra başvuru yapılmalıdır. Başvuru ile birlikte borçlanma günü net bir şekilde belirtilmeli ve ardından başvuru tarihi itibari ile 3 ay içerisinde mutlaka prim ödemesinin yapılması gerekir. Başvuru sonrasında ne kadarlık ödemenin yapılacağı da belirlenecektir. Böylece kişilerin SGK tarafından bildirilecek tutarı ödeyerek askerlik ya da doğum borçlanması konusunda işlemlerini tamamlayabilir. Her yıl askerlik ve doğum borçlanması konusunda günlük ne kadarlık ödeme yapılması gerektiği belirlenir. Günlük ödeme miktarı belirlendikten sonra ise kaç gün borçlanma yapılacaksa o kadar gün toplamı ile toplam borç tutarı öğrenilmektedir. Aynı zamanda askerlik yapılan süre ya da doğum sırasındaki durumlara göre ücret değişmektedir. Bu nedenle kişilerin başvuru sonrasında kesin borç miktarı belirlenmektedir.

Yaş Eksik Olursa Ne Olur?

Prim borçlanmasında prim eksikleri için kişilerin erken emekli olma yollarından yararlanması mümkün olurken, yaş eksiğinde kişilerin yapabileceği herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Yaş büyütme gibi durumlar emeklilikte etkisizdir ve bu nedenle kişilerin yaş beklemesi gerekir. Gerekli yaşa girildikten sonra emekli olmak mümkün olacaktır. Bu tür durumlarda yaş kriteri sağlandıktan sonra kişiler kolay bir şekilde emeklilik başvurusu yaparak emekliye ayrılabilmektedir.

Emeklilik Kriter Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

Emekli olmak için mevcut durumun öğrenmek isteyen kişilerin ne zaman emekli olurum adı verilen uygulamalar üzerinden sorgulama yapması gerekir. SGK tarafından oluşturulan bu uygulamalar üzerinden yapacağınız sorgulamalar ile birlikte kişilerin kolay bir şekilde mevcut durumunu öğrenebilmesi mümkündür. Böylece emekliye ayrılmak için ne kadarlık prim eksiğinin olduğu, kişilerin kaç yaşına geldiğinde emeklilik için başvuru yapabileceği öğrenilecektir. Bu bilgiler öğrenildikten sonra ise emeklilik için prim borçlanması gibi durumlar için kolay bir şekilde işlemler yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan PTT Çalışma Saatleri 2016 başlıklı makalemizde 2016, çalışma ve ptt hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*