İhtiyaç veya Konut Kredisi Kullanan Kişi Ölürse Borç Ne Olur?
İhtiyaç veya Konut Kredisi Kullanan Kişi Ölürse Borç Ne Olur?

İhtiyaç veya Konut Kredisi Kullanan Kişi Ölürse Borç Ne Olur?

Bankalardan alınan ihtiyaç veya konut kredilerinde vefat halinde farklı işlemler uygulanmaktadır. Bu bakımdan çoğu kişinin aklında ihtiyaç veya konut kredisi kullanan kişi ölürse borç ne olur gibi soru işaretleri bulunmaktadır.  Bu bakımdan yazımızdaki güncel mevzuatlara göz atarak vefat halinde ihtiyaç ve ya konut kredisi kullanan kişilerin kredilerinin durumunun ne olacağını öğrenebilirsiniz.

Kredi Ve Hayat Sigortası İlişki

Türkiye’de güncel mevzuatlar dahilinde bankadan kredi çekecek kişiler için aynı zamanda hayat sigortası da yapılmaktadır. Kredi dahilinde alınan ücretler arasında bu sigorta türü de bulunmaktadır ve bu sigorta ile birlikte kişilerin yaşam güvencesi sağlanmaktadır. Vefat halinde de bu sigorta devreye girmektedir. Hayat sigortası yaptırılan bir kredide kişilerin vefat etmesi ile birlikte sigorta kapsamında kişinin kredisi ile ilgili işlemler yapılmaktadır.

Kredi Ne Olur?

Vefat halinde borcun eşe ya da çocuklara kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Hayat sigortası ile birlikte kişilerin kredisindeki tüm borçlar iptal edilmektedir ve ödemeler sigorta firması tarafından bankaya yapılmakta ve geri kalan tüm prosedürler banka ile sigorta firması arasında yapılmaktadır. Bu bakımdan vefat eden kişinin yakınları için herhangi bir mağduriyetin yaşanması da söz konusu olmayacaktır. Ayrıca borç iptal edildiği gibi kişiler için önemli bir avantaj da sunulmaktadır. Vefat eden kişinin kredi için yaptığı tüm ödemeler de iade edilmektedir. Bu konuda kişiler aynı zamanda ödeme alarak maddi açında da kredi bir duruma geçmektedir. Kredi konusunda belirtilen mevzuatlar tüm bankalarda geçerli olduğu için kişilerin hangi bankadan kredi aldığı önemli değildir. Bu bakımdan vefat halinde kredinin ne olacağı ve işlemlerin nasıl yapılacağı konusunda belirtilen bilgileri esas alarak, kredi konusundaki tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi vefat sonrasında iptal edildiği için kredinin verilmesi sırasında sigorta açısından da kişilerin incelemesi yapılmaktadır. Bu nedenle de yaşam riski bulunan kişiler için kredi çıkması çok olağan değildir.

Kredi Türü Önemli Mi?

Vefat sırasında kredi türünün de herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Her ne kadar ihtiyaç ve konut kredisi üzerinden bu konuda açıklamalar yapılmış olsa da kredi türünde herhangi bir önem bulunmadığı gibi kredi çeken herkes için yaşam sigortası da yapılmaktadır.  Bu bakımdan kredi çeken herkes için vefat şartları geçerli olmaktadır.

Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?

Hayat sigortası olarak da adlandırılan sigortanın yaptırılması önemlidir. Bazı bankalarda bu durum mevzuatlar dışında bırakılabildiği için kişilerin kredi çekerken dikkat etmesi gerekir. Özelikle özel bir durumda ya da kampanya dahilinde alınan kredilerde kişilerin hayat sigortası olmaması vefat sonrasında zorlu bir süreci başlatabilir. Hayat sigortası olmadığı için kişilerin kredi borcu sigorta tarafından ödenmeyecektir ve bu durumda da vefat sonrasında borcun ödenmesi gerekecektir. Vefat eden kişinin yakınına kalan bu borç, ödenmemesi halinde zorunlu olarak borç tahsiline gidilecektir. Özelikle ev ya da araç kredisi ile ipotekli bir şekilde çekilen kredilerde direk ipotek üzerinden işlemler yapılmaktadır. Bu nedenle de kişilerin herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için dikkatli olması gerekmektedir.

Kredi çekimi sırasında yapılacak bir sigorta kişilerin hem kendisini hem de ailesini güvence altına alacaktır ve vefat sonrasında kişilerin sorunsuz ve maddi açısından zorlanmadan yaşamasını sağlayacaktır. Üstelik hayat sigortası için prim ödemeleri oldukça ekonomik olduğu için kişilerin zorlanmadan sigorta yaptırması ve güvence sağlaması mümkün olacaktır.

Sigorta için kişilerin banka tarafından sunulan firma dışındaki başka firmaları da tercih edebilmesi mümkündür ve bu bakımdan kredi sırasında tüm bu detaylara dikkat edilmesi yeterli olacaktır.

1 Comment Posted

  1. Babam garanti bankasından kiredi çekmiş içinde hayat sigotasida vardi.Babam vefat etti ve banka borcu babamın koa hastası oldugunu ölüm raporunda yazdığını söyleyerek borcu ödemiyor. Böyle bir sey varmı bize yadıcı olurmusunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*