İnternetten Alışverişte Köklü Değişiklik Yapılıyor

İnternetten Alışverişte Köklü Değişiklik Yapılıyor

Birbiri ardına açılan e-ticaret sitelerinin yaptığı kampanyalarla internet üzerinden alışverişe yönelen tüketiciler aynı zamanda bazı sorunlarla da mücadele etmek zorunda kalıyor.

 

E-ticaret sitelerinin eleman,kira ve stok harcamalarının normal bir işletmeye göre düşük olduğu ve buna bağlı olarak da fiyatlarının çok daha düşük olduğu aşikar.Bugün internet üzerinden istediğimiz bir çok ürünü piyasanın en dip fiyatlarında bulup satın alabiliyoruz.Fakat işini doğru yapan firmalar olduğu gibi tüketiciyi  yanıltmaya çalışarak haksız kazanç elde etmeleriyle internet üzerinden alışverişe güven sarsılması olabiliyor.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde mağduriyetin önüne geçebilmek için önce kargo sonra ödeme şeklinde bir düzenleme yapılması planlanıyor.

İnternet üzerinden  alışveriş yaparak mağdur olan insan sayısı da bir hayli fazla .Sadece Bimer Üzerinden mağduriyetini bildirenlerin sayısı son aylarda binlerle anılıyor.Bu mağduriyetlerin çoğunda yanlış ürün,değerinin altında kalitesiz ürün,imitasyon ürün vb durumları oluyor.

Durum böyle olunca internet üzerinden yapılan alışverişler de tüketicinin önce ürünü alarak kontrol etmesi daha sonra ödeme yapması değiştirilecek olan yönetmelikle mümkün olacak.

Bu düzenleme ile mağduriyetlerin önüne geçilmesi planlanıyor.