Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar
Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar

Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar

Bankalardan alınan hizmetlerde artık kişilerin borcuna sadık kalması daha fazla önemli hale gelmiştir. Kredi notu sistemine geçilmesi ile birlikte kişilerin kredi notunun kredi alabilir durumda olması gerekmektedir. Kredi notunun düşük olması bankadan hizmet almada engel teşkil edeceği gibi özelikle borçlarını zamanında ödemeyen ve idari takibe girerek kırmızı kalem yiyen kişilerin yeni bir başvurudan olumlu sonuç alması imkansızdır. Kredi notu düşük olan bir kişi için dahi bankaların kredi vermesi mümkün olmadığı bir durumda, kırmızı kalem yiyen kişiler için durum çok daha kötüdür. Bu tür durumlarda kişiler kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar için araştırma yaptığı ve kredi almaya çalıştığı görülse de yapılacak tüm başvurular olumsuz bir şekilde sonuçlanacaktır.

Ortak Sisteme Geçildi

Önceki yıllarda bankalar kişilerin bankaya yaptığı başvurularda kişini bankadaki sicilini inceleyerek bu doğrultuda karar verirken, artık tüm bankalar ortak bir sistem üzerinden kişinin durumunu incelemektedir. Bu bakımda a bankadan kredi alıp ödemeyen ve kırmızı kalem yiyen kişinin b bankasına yaptığı başvuruda bu durumu görülecektir.  Bu nedenle de kişinin kredi alabilmesi mümkün olmayacaktır. Bu ortak sistemine geçilmesi nedeniyle de kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar sorusunun yanıtı artık yoktur.

Yaptırımlara Dikkat!

Kişilerin bu tür sorunlar ile uğraşmaması ve nakit ihtiyacını zamanında çözümleyebilmesi adına ödeme ve yaptırımlara karşı dikkatli olması gerekmektedir. Bankalar tarafından uygulanan mevzuatlar hemen hemen aynıdır ve 3 aylık kredi ya da kredi taksi geciktirmesinde idari takip başlatılmaktadır. Bu tür durumlarda kişilerin ödemelerine bağlı olarak yasal haklar devreye girmekte ve kişilerin icra gibi pek çok olumsuz durum ile karşılaşmasına da neden olunmaktadır. Bu nedenle kişilerin ödeme süreleri geçmeden ödemelerini yapması gerekir.

kredi

Bu Durumdan Kurtulmak Mümkün Mü?

Kırmızı kalem yiyen ya da kredi notu dip yapan kişilerin bu durumdan kurtulabilmesi mümkündür. Fakat bunun için içerisinde bulunulan durma göre belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Notun 1-2 ay gibi bir süre içerisinde toparlanması mümkün değildir. Bu nedenle kişilerin bu durumu göz önünde bulundurarak işlemlerini yapması gerekmektedir.

Kişinin sicilinin daha iyi bir hale gelmesi amacıyla kişilerin tüm bankalardaki hesaplarını kontrol etmesi gerekir. Yapılacak kontroller sonucunda ise bankalardaki hesap, kredi, kredi kartı ya da alınan diğer tüm hizmetlere karşılık borç durumunun öğrenilmesi ve borç ödeme planlarına göre ödemelerin yapılmaya başlanması gerekir. Bu konuda son ödeme tarihi geçmeden ödemlerin yapılarak sicilin daha iyi hale gelmesi sağlanabilir. Bankalarda şu anda kredi notu önemli olduğundan dolayı düzenli olarak ödemelerinizi yapmanız kredi notunuzun artmasını sağlayacaktır. Kredi notundaki risk ortadan kalktığında kişilerin bu konuda herhangi bir sorun yaşaması söz konusu olmayacaktır. Fakat kırmızı kalem yenildiğinde kredi notundan ziyade 5 yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bankalar tarafından yapılan incelemelerde geriye dönük olarak 5 yıllık süre incelenmektedir. Bu nedenle de 5 yıllık süre geçtikten sonra bankanın yapacağı incelemede kişinin kırmızı kalem yediği görülmeyecek ve düzenli ödemeler ile birlikte durum risksiz hale gelecektir. Kişiler böyle bir duruma geldikten sonra bankalardan kredi ya da diğer hizmetlerden yararlanmaya başlayabilecektir.

banka-kredisi

Durumunuzu Takip Edebilirsiniz!

Özellikle kredi notu sistemi ile birlikte bankalar üzerinden yapılan işlemlerde not ve kişilerin kredi verilebilir durumunun incelenmesi ilk olarak yapılmaktadır. Kişiler Findeks üzerinden ekonomik durumunu inceleme imkanına sahiptir. Bu bakımdan kırmızı kalem yiyen bir kişi bu konuda kredi notu sorgulaması yaptıktan sonra durumun görebilir. Yapacağınız incelemeler sonrasında herhangi bir olumsuz durumun olup olmadığı ya da sicildeki kötü işlemlerin silinip silinmediğini görebilirsiniz. Bu işlemler sonrasında ise yeniden başlangıç yaparak bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Değerlendirmesi başlıklı makalemizde kkb, Kredi Notu Değerlendirmesi ve Kredi notu düşük olan kişiler kredi alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*