KOBİ Mali Analizin Önemi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ülkemizde faaliyet gösteren firmaların %99’dur. Kısaca KOBİ olarak adlandırılmaktadır. KOBİ’lerin ekonomik ve mali açıdan durumları ile gelecekte olacak durumlarına dair neler yapabileceklerini belirlemek ancak mali tabloların analizi ile mümkün olmaktadır. KOBİ mali analizin önemi, kredi kullanmaları durumunda işletmenin ne durumda olduğunu ve kar mı yoksa zarar mı edeceğini göstermesi açısından önemlidir. Firmaların mali açıdan analizlerinin yapılması ve bu analizlerin edilmesinde kullanılan teknikler birçok zaman bize karmaşık gelmektedir.

KOBİ Kredi analizi ve KOBİ’lerin ekonomik durumları ile geleceğe dair nereye gidebileceklerini belirlemek ancak mali tabloların analizi ile mümkündür. Bu analizleri yapan kişi yani analizci değerlendirme açısından ilkelerini kullanmalı, yöntem ve standart aynı olmalıdır. Bu yöntem ve de standartlar hem ülkemiz hem de uluslar arası alanda kullanılan yöntem ve de metotlar ile uyumlu olması önemlidir.

KOBİ’ler için yapılan mali analiz çalışmaları gerçek anlamda işletmelere ve sektörlerini analiz etme olanağı vermektedir. İşletmelerin mali yapısının ve faaliyet sonuçlarının yeterli olup olmadıklarının saptanması ve geleceğe yönelik olarak yapılan tahminlerde bulunabilmesi için mali tablolarda yer alan kalemler arasında ilişkilerin bulunabilmesi ve zaman zarfındaki eğilimlerinin incelenmesidir.

Mali Analiz şekilleri üç çeşit olarak belirlenmektedir. Analizi yapan kişiye göre, kapsamına göre ve amacına göredir. Bu çeşitlerde durumlarına ve de yapılarına göre ayrılmaktadır. Gerek işletmeler açısından gerekse firmalar açısından analizler önemini her daim korumaktadır.

 

Bu makalemde sizlere KOBİ Mali Analizin Önemi konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Alabilir Miyim? başlıklı makalemizde Kredi Alabilir Miyim?, Kredi başvuru ve kredi kartı için borcunuz hakkında bilgiler verilmektedir.