Kredi Alabilir Miyim?

Artık koşullar ve şartlar gereği kredi olmadan bir şeyler yapma imkanımız yok gibi gelmektedir. Çoğu ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek amacıyla kredi talebinde bulunmaktayız. Fakat çoğu nedenlerden dolayı ret cevapları da gelmektedir. Bu durumda kredi alabilir miyim ya da ne yapmam gerekiyor gibisinden sorular gelmektedir.  Kredi alabilmek için yapmanız gerekenler ve dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır.

Öncelikle kredi talep ettiğiniz zaman çalışmakta olduğunuz işyerinde 6 aylık süreyi doldurmanız gerekmektedir. Süreyi doldurmadan önce kredi almak zorundaysanız eğer daha önce çalışmakta olduğunuz işyerinde uzun süre çalıştığınıza dair belge getirmelisiniz. Maaş bordrosu ve önceki işyerinin bilgilerini vermeniz gerekmektedir. Ayrıca kredi başvurunuzu da maaş almakta olduğunuz bankadan yapmanızda fayda bulunmaktadır.

Kredi talebiniz sırasında devam eden riskleriniz varsa kredi onayınız banka tarafından gerçekleşmeyebilir. Gecikmeleri ortadan kaldırmış olsanız dahi bankaların incelemesi ve düşmesi yaklaşık bir aylık bir süre almaktadır. Bu nedenden dolayı kredi ödemelerinizi geciktirmemeniz gerekmektedir. Eğer kredi kartı için borcunuz varsa son dönem asgari ödeme tutarını ödemeye dikkat edin.

Daha önceden idari ya da yasal takip altına alınan hesaplarınız varsa; başvuru sürecinde bankalar ile mevduat hesapları oluşturmanız gerekmektedir. Kredi dışında olan ürünlerden de faydalanmanız fatura ödemeleri, otomatik ödeme talimatı şeklinde yapabilirsiniz. Bu durum sizin 3 veya 6 ay içerisinde yapılan kredi başvurularında onay almanızı sağlar.

Riskleriniz yani borç ödeme geçmişiniz önemlidir. Taksitlerinizi düzenli olarak ödemeye çalışın.

Bu makalemde sizlere Kredi Alabilir Miyim? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Anlamı başlıklı makalemizde Kredi derecelendirme, Kredi Notu Anlamı ve kredi notu kişisel hakkında bilgiler verilmektedir.