Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir?
Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir?

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir?

Kredi kartı kullandığımızda yaptığımız harcamaları her ay hesap kesim tarihinden 10 gün sonrasına kadar ödememiz gerekmektedir.

Kredi kartı başvurusu yaptığımızda da bu hususlar sözleşmede bulunmaktadır. Ödemelerinizi geciktirip yapmadığımızda ise banka çeşitli yaptırımlar yapmaktadır. Bu nedenle de ödemelerimizin düzenli olması oldukça önemlidir. Bu konumuzda kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye girilir bunu inceleyebilirsiniz.

Kredi kartı ödemenizi ilk ay geciktirdiğinizde banka bu durumda herhangi bir hukuki yaptırım yapmamaktadır. Bir sonraki ay gecikme faizi eklenerek borcunuzun ödenmesi istenmektedir. Bu durumda ikinci ayın ekstresinde borcunuzu ödediğinizde herhangi bir şekilde sorunla karşılaşmazsınız. Bu durum sadece kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

İkinci ay ekstresini ödemediğinizde ise banka sizlerle iletişime geçerek borcunuzun ödenmesi konusunda sizlerle görüşecektir. Görüşmede genel olarak sizlerden ödeme tarihi alınmaktadır. Eğer ödeme tarihi verir ve borcunuzu öderseniz yine herhangi bir hukuki yaptırım yapılmamaktadır. Sadece kredi notunuz olumsuz etkilenmektedir.

Kredi kartı borunuzu 90 gün yanı 3 ay ödemediğinizde ise banka sizlere hukuki yaptırım yapmaktadır.

Bu süre sonrasında banka avukatları ile borcu tahsil etmek isteyecektir. Avukat devreye girdiğinde ise kara listeye girmiş olmaktasınız. Kara listeye girdikten sonra ise borcunuzu ödediğinizde en az 5 yıl herhangi bir kredi kartı ürününden yararlanamamaktasınız. Bu nedenle borçlarınızı her zaman ödemeye gayret etmelisiniz. Ayrıca kredi kartının asgari ödeme tutarını ödediğinizde bu durumla karşılaşmazsınız.

Bu makalemde size Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Kara Listeye Girilir? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde world kart başvuru sonucu, yapı kredi kart başvurusu sonucu öğrenme ve yapı kredi kkart başvuru sonucu hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Comments Posted

  1. zıraat bankası ıle calısıyorum memurum bankadan kredıde cektıp ama sımdı yıne problem yaratıyorlar borcum yok ıcram yok 2013 takıntı vardı artık oda yok neden sıkıntı cekıyorum 27000 para alıyorum

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak 2016 | Kredi Notu Sorgulama

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*