Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

     Kullandığımız kredi kartlarını bazı durumlarda kapatmak isteyebilmekteyiz.

Kredi kartı nasıl iptal edilir konusunda bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Kredi kartı iptal etmek için öncelikle bankanın şubeleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Kredi kartına sahip olduğunuz bankanın şubelerinde yetkili personel kredi kartı iptal talebinizi alacak ve işlemleri başlatarak kredi kartınızı kapatacaktır.

Aynı işlemi telefon bankacılığı aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon bankacılığı aracılığı ile bu işlemi yapmak için müşteri temsilcisi ile görüşmeniz gerekmektedir. Yetkili sizlere izlemeniz gereken yolu söyleyecektir.

Bankalarda bulunan kredi kartınızı bu şekilde iptal edebilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda bankalar kredi kartlarını iptal etmek istememektedir. Hatta müşteriye zorluk çıkartan bankalarda bulunmaktadır. İptal talebini ilettiğinizde sizlere çeşitli kampanyalar sunmaktadır. Ayrıca sizin talebinizi aldığı halde herhangi bir şekilde iptal işlemini gerçekleştirmemektedir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda yapmanız gerekenler vardır.

Öncelikle bankaya iadeli taahhütlü olarak kredi kartı kapatma dilekçesini postalamanız gerekmektedir. Bu yazıya banka 15 gün içerisinde cevap vermek zorundadır. Banka bu talebi aldıktan sonra 15 gün içerisinde ise kredi kartını kapatmak zorundadır. Eğer böyle bir durumla karşılaşır ve banka kredi kartınızı kapattırmazsa BDDK’ya şikayette bulunabilirsiniz. Şikayet üzerine bankaya gerekli cezalar kesilir ve kredi kartınız kapatılır. Kredi kartınızda borç olsa dahi talebiniz üzerine bankanın kredi kartını kapatması ve ekstrelerinizin normal bir şekilde kesilerek tarafınızca ödenmesi gerekir.

Bir diğer yöntemde bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kartınız kaybettiğinizi bildirmenizdir.Banka bu durumda size yeni bir kredi kartı çıkarıp gönderecektir.Gelen kartı kabul etmediğiniz takdirde kredi kartınız otomatikman iptal olur.Ama burda dikkat etmeniz gereken iptal olan kredi kartınızın arkadan kalan borcunun kalıp kalmadığını takip etmektir.

 

Bu makalemde size Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?  konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan Sanal kart nedir? Nasıl kullanılır? başlıklı makalemizde sanal kart nasıl alınır, sanal kart nedir ve sanal kart veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir