Kredi Kartlarının Limiti Ne Kadar Olmalıdır?

Kredi kartları artık günümüzde en yakın dostumuz gibi oldular. Alışveriş yaparken ve ya herhangi bir nakde sıkıştığınızda hemen yanınızda olmaktadır. Birinden borç alacağıma kredi kartımdan kullanırım mantığı artık daha fazla önümüze çıkmaktadır. Fakat kredi kartlarının düzensiz kullanımları ve bankaların bir ara her önüne gelene kredi kartı vermesiyle hesapsız harcamalarda oluşmaya başladı. Kredi kartınızda asgari ödemeleri gerçekleştirmeniz bankaların hoşuna gitmektedir. Fakat belli bir süre sonra kalan miktarın faizleri hesabınızın üzerine yüklendikçe sizi zor durumda bırakmaktadır. Bu durumda bankalardan farklı krediler çekerek borcunuzu kapatmaya yollarına gitmeye başlayacaksınız. Belli bir süre sonra artık borçlarınızı ödeyemez bir durumda olursunuz. Bu durumlara karşın geçen yıllarda bir düzenleme getirilmiştir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde ve taksitli alışverişlerde sınırlamalar yürürlüğe girmiştir. Türkiye’de kişi başına iki kredi kartı olduğu hesaplandığında yasalarla önüne geçilmeye çalışılmaya başlanılmıştır. Bunun yanında düşündüren bir soruda bulunmaktadır. Kredi kartlarının limiti ne kadar olmalıdır? Yasa düzenlenmesinde devamında kredi kartlarında limitin maaşının veya gelirinin iki katı olarak verilmesi öngörülmüştür. Kullanım durumlarına göre gelecek yıllarda limit artırımı yapıldığında en fazla maaşının ve de gelirinin 4 katı olacak şekilde sınırlama getirilmesi öngörülmüştür. Geçmiş yıllarda kredi kartları limitlerinin kullanım durumlarına göre fazlasıyla artırılması belli bir denge olmamsından dolayı şuanda yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır. Fakat bundan sonra verilecek olan kredi kartlarına yeni düzenlemeler getirilmeye çalışılmaktadır.

Bu makalemde sizlere Kredi Kartlarının Limiti Ne Kadar Olmalıdır? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicilinin Önemi Nedir? başlıklı makalemizde kredi sicili, kredi sicili neden önemli ve kredi sicilinin bankalarda önemi hakkında bilgiler verilmektedir.