Kredi Notu Basamakları

Kredi Notu Basamakları

Hayatımızın bir parçası haline gelen kredi notu, kredi, kredi kartı, senet, çek ve de bazı anlaşmalı firmalardan vadeli olarak ürün alırken karşımıza çıkmaktadır. Kredi notu sistemin gelmesi ile birlikte bankalar ile çalışmakta isek birçok unsura dikkat etmemiz gerekli hale gelmiştir. Kredi notu bir dereceleme sistemi olduğundan dolayı basamakları mevcuttur. Kredi notu basamakları ile derecenizi rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz. Kredi notunuzun olduğu basamağa göre riskli ve risksiz olarak iki derce arasında daima değişmektedir. Ara kademe olarak nitelendirilen bölümlerde yer alan kişiler içinse çok riskli ya da tam tersi güvenli seçenekleri konuşulmaktadır.

Kredi notu öncelik ile 0 ile başlamakta ve 1900 ile son bulmaktadır. 0 ile 1900 arasında değişmekte olan puanlama sistemine göre kredi notu basamakları kategorilere ayrılmıştır. Bu durumda kişilerin kredi notları üzerinden durumu da görülebilmektedir. Öncelikle kredi notu basamağını merak eden kişilerin kredi notunu öğrenmesi gerekmektedir. Kredi notu sorgulamasını farklı yöntemler ile yapabilirsiniz. Bazı internet sitelerinden belirlenen bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun yanında bazı telekomünikasyon   firmaları da aynı şekilde belirlenen bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz. Bir diğer yöntemde bankalardan kredi notunuzu öğrenebilmenizdir.

Kredi notunuzu öğrendikten hangi basamakta yer aldığınızı rahatlıkla görmektesiniz. Kredi notu basamaklarını şöyle bir sıralama yaparsak eğer karşımıza çıkan tablo şu şekildedir. 0 ile 800 puan arasında hiç şekilde kredi talebinde dahi bulunamazsanız. Bu durum kötünün kötüsü olarak da tabir edilebilir. Güven olarak çok riskli grupta yer almaktasınız ve kırmızı olarak tabir edilen renk karşımıza 800 ile 1299 puan arası kredi değerlendirmelerini bankalar kendi arasında değerlendirmektedir. Güven olarak orta riskli grupta yer almakta olup rengi de turuncudur. 1300 ile 1499 puan arası kredi notu olanlar bankalar tarafından kredi verilebilir kişiler olarak görülmektedirler. Güven olarak az riskli grupta yer almakta olup sarı renk ile tabir edilmektedir. Türkiye kredi notu ortalamasının 1400 puan olduğunuz düşündüğümüzde bu grupta kredi talepleri anında değerlendirmeye alınmaktadır diyebiliriz. 1500 ile 1699 puan aradı kredi notu olan kesim kesinlikle kredi verebilir durumundadır.  Güven olarak iyi olarak konumda yer almakta olup renk olarak da açık yeşil olarak tabir edilmektedir. 1700 ile 1900 puan arası kredi notu güven olarak çok iyi olarak görülmekte ve koyu yeşil olarak tabir edilmektedir. Bazen 1900 kredi notu çıkanlara bankalar kredi vermeyebiliyor. Kendilerine göre durum değerlendirmesi yapmaktadırlar. Bunun yanında kredi notu iyi ve çok iyi basamaklarında yer alanlar için bazı bankalar kredi kullandırımı yaparlarken faiz oranlarında düşüş imkanı sağlamaktadır.

Genellikle kredi notu basamağında düşükte yer alan kişiler kredi notları yükseltmek için uğraşmaktadır. Bazı basit hususlara dikkat ederek çok rahatlıkla kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Öncelikle kredilerinizi maaş aldığınız bankaya müracaat ederek almaya çalışın. Bankanın müşterisi olduğunuzu hissettirin ve tüm işlemlerinizi banka aracılığı ile yapmaya çalışın. Havale, EFT ve düzenli olarak yapmakta olduğunuz ödemelerinizi bankadan yapın. Kredi kartınız varsa asgari ödemelerini geciktirmeyin. Bunun yanında mümkün mertebe kredi kartı dönem borcunun tamamını ödemeye çalışın. Kredi taksitleriniz varsa gününde ödeyin.

Bu makalemde sizlere  Kredi Notu Basamakları konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Ekonomik Kalkınma ve Gelişmişlik ile Büyüme Farkı başlıklı makalemizde Ekonomik kalkınma, Ekonomik Kalkınma ve Gelişmişlik ile Büyüme Farkı ve Ekonomisi büyük olan ülkeler hakkında bilgiler verilmektedir.