Limitsiz Kredi Kartı Mümkün Mü?

Kredi kartları artık hayatımızın değişmez parçalarından biri halini almaya başladı. Hemen hemen tüm alışverişlerimizde kullandığımız bu küçük kartlar bir parçamız halindedirler. Bankalar düzenleme yapılmadan önce kredi kartlarını yaygınlaştırmak adına önüne gelen dağıtmaya başladı dersek doğru bir tabir olacaktır. Sokaklarda bankalar adına açılan stantlarda dahi kredi kartı dağıtımı yapılmakta idi. Düşük limitler ile dağıtılan bu kredi kartları ile nerdeyse her kesimde bulmakta oldu.

Bankalar kredi kartlarını verirken belirli şekilde limitler dahilinde kendi içerisinde kategorilere de ayırmıştır. Zaten kredi kartları ile ilgili olarak hangi bankaların internet sitelerine giriş yaptığınızda klasik kredi kartı, gold kredi ve platinum kredi kartı olarak sınıflandırmaları mutlaka görürsünüz. Elinizdeki kredi kartına baktığınızda gelir durumunuza büyük olasılık olarak klasik veya gold’dur.  Asgari ücret veya biraz üzerinde bir gelire sahipseniz ancak maaşınızın iki katına kadar alabileceğiniz kredi kartları klasik olarak tabir edilen sınıfta olacaktır. Geliriniz iyi ise de gold kredi kartı şeklinde bir sınıflandırma da kredi kartı verilmiştir. Plantinum kredi kartları ise en yüksek limite sahip olan kartlar sınıfındadır. Genelde limitsiz kredi kartı şeklinde tabir edilmektedir. Limitsiz kredi kartı mümkün mü görüşü platinum kartlarına sahip kişiler için söylenmiştir diyebiliriz.

Kredi kartlarında olan limitler almak istediğiniz ütün çeşitleri ile direkt olarak alakalıdır. Normal alışverişlerinizde limitinizin bir önemi bulunmuyor. Alışverişlerinizde taksit yapmaya kalktığınızda artık kredi kartı ile 12 taksite kadar böldürebiliyorsunuz. Daha önceden almak istediklerinizi nerdeyse 36 aya kadar taksit yapma imkanınız bulunmaktadır. Fakat kredi karlarında taksit yapılırken genelde bir nokta atlanılmaktadır. Kredi kartınızın limitinin 5.000.-TL olduğunu düşünelim. Almak istediğiniz ürün ise 4.200.-TL ve 12 taksit olarak alabileceksiniz.  Bu durumda ödeyecek olduğunuz aylık taksitleriniz 350.-TL şeklindedir. Siz bu alışverişi yaptığınızda direkt olarak kart limitinizde 4.200.-TL düşecektir ve geriye kalan 800.-TL katınızda harcayabileceğiniz limittir. Bu şekilde düşünüldüğü zaman başka bir ürün alamaya kaldığınızda hiçbir şekilde limitiniz kalmamaktadır. Bu nedenden dolayı genelde kişiler limitsiz kredi kartı istemektedirler. Tabii bunun olması gibi imkan bulunmamaktadır. Kredi kartınızda tersi olarak düşündüğümüz zamanda almak istediğimiz ürün 6.000.-TL ve kartımızın limiti de 5.000.-TL olduğunda bu ürünü alamazsınız çünkü limitinizi aşmaktadır. Limitsiz kredi kartı olarak tabir edilen platinum kartlardır ama tabii ki onlarda da belli miktarlarda bir limit bulunmaktadır. Bankalar daima sizin ödeme durumlarınıza göre limitler belirlemektedirler. Banka siz istediğiniz zaman telefonda dahi kredi kartı limitinizi arttırabilmektedir. Sizin durumunuza ve banka ile çalışmanıza göre limit değişimleri yapılmaktadır. Hatta bazen diğer kredileriniz ile birlikte ek teminatlar sunmuşsanız bankaya kredi kartı limitinizi de bu teminatların içinde sayarak isteğinize bağlı olarak limit arttırabilirsiniz.

Çok yüksek limitlerle çalışan kişiler kredi kartı ile ev ve araba gibi ürünlerde alabilmektedirler. Bu durumda ödemeleri bankalarda bulunan mevcut hesaplarından otomatik olarak yapılmaktadır. Genelde yanlarında nakit taşımak istemeyen kişiler tarafından uygulanmakta olan bir yöntemdir.

Limitsiz olarak kredi kartı kullanma imkanı bankalar ile anlaşmalara bağlı olarak nakit miktar bulunduran veya hesabına çok sık olarak nakit akışı olan işyeri sahiplerine verilmektedir. Yurtiçi ve yurt dışında ürün alırlarken dahi  bir telefon ile limit artışı yaptırabilmektedirler.

Bu makalemde sizlere  Limitsiz Kredi Kartı Mümkün Mü? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Varlık Yönetim Şirketleri başlıklı makalemizde kara liste, kredi kartı borçlarınız ve kredi kullanma hakkında bilgiler verilmektedir.