Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcunuzu ve kredi borcunuz yasal hesaplara aktarıldığında bankalar genellikle borçları varlık yönetim şirketine devretmektedirler. Bu durumlarda devretmediyse bankanız devrettiyse eğer varlık yönetim şirketiyle temasa geçerek borcunuzu yapılandıracağınıza dair bir protokol imzalamanız yeterlidir. Ancak sonrasında neler olacağını bilmediğinizden merak ediyor olabilirsiniz. Yapılandırmada borçlarını imzalanan protokol kapsamında mutlaka düzenli olarak ödemelerinizi yapmanız yararınıza olacaktır. Bunun için yapılandırma yaparken ödeme gücünüze göre yapmanızda yarar var. Ödemelerde sorun yaşamamak için gerekirse vadeyi uzatın. Bu kadar uğraştınız halde yapılandırılan kredi borcu ödenmezse ne olur? Ödeme yapamadınız o zaman yeniden yapılandırma protokolünde nasıl bir hüküm varsa ona tabi tutulursunuz. Protokolü iyice okuyun ve isteklerinize göre ayarlamaya çalışın. Genel olarak yapılan protokollerde ödemediğiniz noktaya dönersiniz yani borcun ilk haline döner. Ancak yine de ödenmezse yasal takip başlamaktadır. İcra takibi ve sonrasında takip edilen süreç devam etmektedir. Yasal takip, icra takibi durumlarda sizin açınızdan hem maliyetli olur hem de borcunuz bitse bile ilerleyen yıllarda kredi çekmek istediğinizde kredinize onay çıkmaz. Bu durum kredi notunuzu ve kredi risk durumunuzu fazlasıyla etkilemektedir. Kendinizi en başından tedbir alarak krediyi yapılandırmaya kadar getirdiğinizde ödemelerinizi düzenli yapmanızdır. Bu durum bile size yıllarca sorun yaşatacaktır. Kredi kartı ve kredi kullanmaya kalktığınızda bankalardan onay çıkmaz. Sizinde işlerinizin daha düzensiz bir hal almasına neden olur.

 

Bu makalemde sizlere Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartlarının Limiti Ne Kadar Olmalıdır? başlıklı makalemizde kredi kartı, kredi kartı kişiye özel limitler ve kredi kartı limit bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.