2017 Yılı Bankacı Maaşları

Üniversitelerin ekonomi ve finans alanlarından mezun olanların sayıları her geçen gün artarken, kamuda kısıtlı olan iş imkanlarından dolayı, binlerce mezunun özel ve kamu bankalarının yapmış olduğu personel alımlarına yöneldiklerini görmekteyiz. Özellikle kamu bankalarının öncülüğünü yapmak istedikleri katılım bankacılıklarında, her yeni şube, yeni bir personel alımını da beraberinde getirecektir. 2017 yılının ilk aylarından itibaren yoğun bir şekilde karşılaşacağımız bu personel alımlarında, asıl merak edilen ise 2017 yılı bankacı maaşlarıdır.

Bankacılar Ne Kadar Maaş Alıyor?

2017 yılı bankacı maaşları değerlendirilirken, net bir rakam vermek tamamen imkansızdır. Çünkü, bankalarda bulunan personellerin çalışmış oldukları konum, işlem sayıları ya da işlemlerden aldıkları primlere göre, ellerine geçen aylık gelirleri değişmektedir. Örneğin, herhangi bir kamu ya da özel bankada işe başlayan kişiler, ilk etapta gişe memuru ünvanını almaktadırlar. Bu doğrultuda, gişe personellerinin aldıkları maaş, kamu bankalarında asgari ücret ile eşdeğer olurken, 1500 Türk Lirası’na kadar çıkabilmektedir. Tabiki bu rakamlar başlangıç seviyesinde geçerlidir. Özel bankalarda ise, 1200 Türk Lirası’ndan başlayan ücretler 2000 Türk Lirası’na kadar çıkabilmektedir.

Bankacılar En Fazla Ne Kadar Kazanır?

Bankacılık sektörü, kişilerin kendilerini geliştirebilecekleri, geliştirdikçe de hem gelir hem de statü bakımından üst makamlara gelebilecekleri bir sektördür. Bu doğrultuda, 2017 bankacı maaşlarının en fazla olduğu konumlara bakmadan önce, ticari ve kobi sektöründe hizmet veren banka çalışanlarını ele almak gerekecektir. Bu pozisyonda çalışan bankacılar, sınırlandırılmış alanda hizmet verdiklerinden dolayı, kazançları çok fazladır. Sağladıkları kredilerle birlikte kobilere ve ticari kişiliği bulunanlara finansman sağlarken, bir yandan da almış oldukları primleri arttırmaktadırlar. Bu pozisyyonlarda çalışan bankacıların aldıkları maaşlara bakacak olursak 3 bin liradan başlayıp 8 bin liraya kadar çıkan ücretleri görebiliriz.

Hangi Pozisyonda Daha Çok Kazanılıyor?

Bankacılık sektöründe maaşların en yüksek olduğu pozisyonun başında, 2017 yılı için bireysel emeklilik departmanı gelmektedir. Hem alınan maaşların alt sınırının yüksek olması hem de bireysel emekliliğe kattıkları kişi sayısına göre prim alan kişiler, aylık en az 5 bin lira kadar kazanmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan 2017 Yılı TEB İhtiyaç Kredileri ve Özellikleri başlıklı makalemizde teb kredi başvurusu, Teb Kredi Kartı Başvuru Sonucu ve Teb Kredi Kartı Yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.