Araç Sigortalarında İndirime Gidiliyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasına dair düzenleme içeren tasarının, Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak TBMM’ye gönderildiğini belirterek, “Sektörde öngörülebilirliği artırıp, primlerin daha uygun seviyelere inmesini amaçlıyoruz” dedi.

Şimşek, zorunlu trafik sigortası ile ilgili AA muhabirine analizlerde bulundu.

ŞİKAYETLER ÇOĞALDI

Serbest tarife rejimi altında 2008’den beri sigorta şirketlerince belirlenen primlerde, bilhassa 2015’in ikinci yarısından itibaren ciddi artışlar gözlendiğine dikkati çeken Şimşek, bu çerçevede vatandaş şikayetlerinin arttığını dile getirdi.

Bunun üzerine talimatlandırdığı Hazine Müsteşarlığınca çalışma başlattığını bildiren Şimşek, şu şekilde devam etti:

“TASLAK BAKANLAR KURULUNDA İMZALANDI”

“Çalışma kapsamında, primleri istikrara kavuşturmak amacıyla bazı tedbirlerin alınması makul görülmüştür. Bu tedbirlerden bir kısmı sigorta şirketlerinin yükümlülüklerinin azaltılmasına yönelik, bir kısmı ise uygulama ile ilgili problemlerin çözümüne yöneliktir. Şirket yükümlülüklerinin azaltılmasına yönelik alınan ilk tedbir Karayolları Trafik Kanunu değişikliği olup Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak hükümet tasarısı olarak TBMM’ye gönderilmiştir.”

“FİYATLAMADA İSTİKRAR SAĞLANMIŞ OLACAK”

Başbakan Yardımcısı Şimşek, tasarıyla temelde trafik kazalarında ölen kişilerin yakınlarına yapılan destekten yoksun kalma tazminatının hesaplanmasının standart hale getirilebilmesi için kanuni, diğer bir deyişle Hazine yetkisinin alındığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“BELİRSİZLİKLER ORTADAN KALKACAK”

“Tasarıyla kişilerin kendi eksikliğindan faydalanamaması ilkesi getiriliyor. Sigortalının sorumluluğu altında olmayan hususlarda sigorta şirketinin tazminat ödeme yükümlülüğünü yok eden tasarıyla trafik sigortası kapsamının genel şartlarla belirlenmesi konusunda yetki alınıyor. Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle sigorta şirketleri bakımından belirsizlikler ortadan kalkmış olacak, tazminat yükü daha öngörülebilir hale gelecek, bu suretle fiyatlamada istikrar sağlanmış olacaktır.”

“SİGORTA ŞİRKETLERİ AŞIRI YÜKSEK PİRİM TALEP EDEMEZ”

Sigorta şirketlerinin aşırı yüksek prim talep etmeleri ya da herhangi bir araç türü veya coğrafi bölge/il/ilçe için teklif vermemelerinin, Sigortacılık Kanunu’nun 13’üncü maddesinde bulunan “Sigorta şirketleri, faaliyet gösterdiği sigorta dallarının kapsamında bulunan zorunlu sigortaları yapmaktan kaçınamaz” hükmüne aykırı olduğuna işaret eden Şimşek, bu tür durumlarda Hazine Müsteşarlığının internet sayfasında bulunan “e-Hizmetler/Sigortacılık e-Başvuru” başlığı üzerinden şikayette bulunulmasının mümkün olduğunu bildirdi.

 

 

Bir önceki yazımız olan İş Bankası İhtiyaç Kredisi Sorgulama başlıklı makalemizde bireysel kredi sorgulama, ihtiyac kredisi ve iş bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir