Banka Kara Liste Sorgulama

Banka Kara Liste Sorgulama

Günümüzdeki bankaların kredi kartı ya da kredi ürünlerinin, zamanında ödenmeyen borçlar yüzünden müşterilerini karar listeye aldıkları biliniyor. Yani yasal takip başladığı süre içerisinde artık bankaların kara listesine girmiş bulunuyorsunuz. Bununla birlikte kredi notu oldukça düşecek ve hiçbir bankadan herhangi bir hizmet alamayacak duruma geliyorsunuz.

Banka Kara Liste Sorgulama işlemleri birkaç yöntem ile yapılabiliyor. Bunlardan ilki başvuru yaparak öğrenmedir. Yani bir banka şubesine gidiyorsunuz ve müşteri temsilcisi ile görüşerek kredi kullanmak istediğiniz belirtiyorsunuz. Kara listede olmanız durumunda temsilciniz sizlere bu durumu belirterek hizmet alamayacağınızı söyleyecektir. İkinci yöntem ise risk merkezi raporu ile öğrenme metodudur. Bazı bankalar bu hizmeti sunarak kara liste sorgulatması yapabilmektedir. Bir diğer yöntem ise Merkez Bankasından öğrenmedir. Merkez Bankası Genel Müdürlüğüne yazacağınız dilekçe ile Banka Kara Liste Sorgulama yapabilirsiniz.

Kara listeden çıkmak için de mevcutta var olan borcunuzu tek seferde kapatmanızdır. Bu süreçten sonra kredi notunuz da yükselecek ve banka kara listesinden de çıkmış olacaksınız. Bilinmesi gereken bir durum daha bulunuyor. Borç ödemeleri gerçekleşmediği takdirde 5 yıl boyunca herhangi bir kredi kartı ya da kredi hizmetinden asla yararlanamazsınız. Günümüzde böyle bir durumun yaşanması şüphesiz tüketicileri zorlu bir süreç ile karşı karşıya bırakacaktır. Çünkü bireysel borçlanma her geçen gün devam etmekte ve kredilere olan ihtiyaç da artmaktadır.

Bu makalemde size  Banka Kara Liste Sorgulama konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan Faizi Düşük Konut Kredisi veren Bankalar başlıklı makalemizde düşük faizle konut kredisi veren bankalar, düşük faizli konut kredisi çekme ve en uygun konut kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.