Bankadan Kredi Çekmek İçin Ne Gerekli?

Bankadan Kredi Çekmek İçin Ne Gerekli?

Bankadan kredi çekmek isteyen kişilerin en çok aklımda yer alan soruların başında bankadan kredi çekmek için ne gerekli sorusu yer almaktadır. Bankadan kredi çekmek isteyen kişilere pek çok farklı kriteri yerine getirmesi ve aynı zamanda başvuru sırasında çeşitli evraklarını teslim etmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede kişilerin bankadan kredi alabilmesi mümkün olacaktır.

Banka Kredi Çekme Süreci

Banka tarafından kişilere her ne kadar nakit ihtiyacının karşılanabilmesi adına pek çok farklı türde kredisi sağlasa da kişilere kredi alabilmesi adına uyması gereken pek çok kriter yer almaktadır. Bankadan kredi çekmek için ne gerekli konusunda kişilerin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken en önemli kredi notu olmaktadır.

Kredi Notunuz Yeterli Mi?

Müracaat sırasında kişilerin öncelikli olarak kredi notuna bakılmakta ve bu doğrultuda kredinin onaylanması imkan sağlanmaktadır. Eğer kredi notunuz yeterli değilse bankadan kredi çekebilmeniz de söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle diğer adımlara geçiş yapabilmeniz de mümkün olmayacaktır. Kredi notunun iyileştirilmesi bu açıdan önemlidir ve kişiler bankalara yapacakları başvuru öncesinde kredi notu açısından inceleme yaparak durumu değerlendirmelidir. Kredi notunun düşük kaldığı durumlarda kredi notunun yükselmesi amacıyla işlemlerin yapılması ile birlikte kredi notunda sorun yaşamak söz konusu olmayacaktır. Kredi notu konusunda kişilerin kredi alabilir durumda olmasının ardından ise dikkat edilmesi gereken diğer bir detay sigortadır.

Sigortanız Aktif Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak kişilerin aktif bir sigortasının bulunması gerekmektedir. Üstelik bu sigortanın olması da yeterli olmamaktadır. Sigortanın en az 6 aydan beri aktif durumda bulunması da aranan şartlar arasında yer alır. Bu bakımdan kişilerin müracaat sırasında kredi notu sonrasında sigortalılık süresini de inceleyerek 6 aylık süreyi doldurduktan sonra müracaatta bulunması gerekmektedir. Kredi almak isteyen kişiler şartları sağladıktan sonra kolay bir şekilde Kredi başvurusunu yaparak kredi alma imkanından yararlanabilecektir.

İdari Takibiniz Var Mı?

Kredi konusunda kişilerin olumsuz yanıt alabilmesi bazı şartlara bağlıdır. Eğer kişilerin idari takibe takılması gibi bir durum söz konusuysa kişilerin yine belirli bir süre içerisinde kredi alabilmesi söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle de kişilerin bu tip detaylar doğrultusunda kredi işlemlerini sürdürmesi gerekecektir. Kişilerin idari takibe takılması kredi alınmasını önleyeceği gibi bu idari takip 5 yıl boyunca kişilerin hesabında görülecektir. Herhangi bir şekilde idari takip iptal olana kadar kredi alabilmesi söz konusu olmayacaktır. Bu tür durumlarda kişilerin kredi sicili olumsuz yönde etkilediğinden mutlaka kredi notunun iyileştirilmesi ve ardından kredi başvurusunda bulunulması gerekecektir.

Kişiler özellikle kredi notunda dolayı kredi alamamaktadır. Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte kredi notu sistemine geçilmesi kredi işlemlerinin daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır ve aynı şekilde kişilere kredi alıp alamayacağını öğrenmesi konusunda kredi notu önemli bir veri sağlamaktadır.

0 ile 1900 arasında değişen bir not aralığına sahip olan kredi notunda kişilerin 1700 ve üzerindeki bir nota sahip olması kredi alma noktasında hiçbir sorun yaşanmasını sağlar. 1500-1700 arasındaki puan aralığı ise kredi alma noktasında ideal kredi notu aralığıdır. Fakat 1500’den daha düşük olan kredi notları kredi alınabilirlik noktasında kötü olarak değerlendirilmekte ve risk grubuna dahil edilmektedir. Bu nedenle kişilerin kredi almadan önce mutlaka notunu 1500 üzerine çıkarması gerekecektir. Kredi notu için bu işlemlerin yapılması kişilerin sorunsuz bir şekilde ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Sizler de mutlaka kredi notu konusunda belirtilen değerler doğrultusunda ihtiyaçlarınızı karşılamanız gerekecektir. Herhangi bir sorun yaşamadan yapacağınız bu işlemler sayesinde istediğiniz banka üzerinden müracaatta bulunabilir ve kredi ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*