Çek Sorgulama Sistemi
Çek Sorgulama Sistemi

Çek Sorgulama Sistemi

Çek Sorgulama Sistemi

Günümüzde KKB’nin karşılıksız çekleri önlemesi için sürdüğü Çek Sorgulama Sistemi artık hayata geçiyor. Yeni yıl ile birlikte kullanılacak bu sistem sayesinde artık sistemi kullanan kişiler rahatlıkla çeki aldığı kişinin bilgilerini kontrol edebilecek.

Bu uygulama ile birlikte çek kabul eden kişiler, çek sahibinden bu raporu isteyebilecek. Çeki tahsil eden kişi de bankaya giderek bir ücret karşılığında bu rapora sahip olabilecek ve çeki ilettiği kişiye de gösterebilecektir. Çek Sorgulama Sistemi karşılıksız çek işlemlerinin sona erdirilmesi açısından oldukça etkileyici ve kabul görecek bir uygulama olarak sunulacak.

KKB numarasına gönderilen SMS ile tüm bilgileri görebilecek ve bu konudaki tereddütlerinize son verebileceksiniz. Günümüz mobil teknolojilerinin gelişimi sayesinde rahatlıkla uygulamaların artırıldığını ve artık çek sistemi sayesinde de yaşanan birçok soruna çare bulunabileceği görülmektedir. 2012 yılından bu yana karşılıksız çek veren kişiler için uygulanan hapis cezasının kalkmasıyla birlikte bu sorun artarak devam etmişti. Fakat Ocak 2016 itibariyle devreye alınacak olan sorgulama sisteminin artık çek uygulamalarının yeniden değer kazanmasını da sağlamış olacak.

Günümüzde bu uygulamayı Findeks üzerinden de ücretli olarak kullanabilmeniz mümkün. Çeklerinizin ait olduğu banka, çek sıra numarası, çek hesap numarası ve çek şube kodu gibi bilgilerin sisteme girilmesi durumunda çeklerinizi kontrol edebilir ve kabul edilip edilemez durumuna da sizler rahatlıkla ve güvenli sistem sayesinde karar verebilirsiniz.

Bu makalemde size   konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzman

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*