Kredi Dosya Masrafı Sorgulama

Karşılaştığımız insanların %80 mutlaka bir şekilde kredi kullanmıştır. Tüketici kredisi, kredi kartı, konur kredisi gibi birçok alanda krediden faydalanan kişiler mutlaka bulunmaktadır. Kredi kullanımları sırasında bankalar kredi masrafı, dosya masrafı ve komisyon işlemleri olarak ücret almaktadırlar. Bu masraflar kredinin kendinden fazla bir şekilde yük oluşturmaktadır. Bankalardan kredi kullanmadan önce masraflarınızı hesaplatabilirsiniz. Bazen de internet üzerinden kredi dosya masrafı sorgulama alanlarından da görme imkanınız bulunmaktadır.

Kredi dosya masrafını bankalardan iade olarak olmak isterseniz; tüketici hakem heyetine müracaat etmeniz gerekmektedir. Tüketici Hakem Heyeti’nin vermiş olduğu kararı öğrenmek için e-devlet üzerinden ‘dosya masrafı sonucu sorgulama’ olarak girebilirsiniz. Bu ekrana girmeden önce dikkat etmeniz gereken husus Tüketici Hakem Heyeti’ne gereken evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. Evraklarını teslim ettikten sonra işlemlerinizi takibi internet üzerinden yapmanız önerilmektedir. Tüketici Hakem heyetlerine yapılan müracaatlar fazla olduğundan dolayı iş yoğunluğuna bir de sorulan sorulara cevap vererek kaybedilen zamanı azaltmak amacıyla e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. E- devlet şifreniz ile siteye girdiğinizde kredi dosya masrafı sorgulama ekranından şu anda işleminizin ne aşamada olduğunu takip etme imkanınız bulunmaktadır. Bunun yanında bankalardan da dilekçe ile kredi dosya masraflarınızı talep edebilirsiniz. Fakat bankaların genellikle size verecek olduğu cevaplar bu masrafların yapılan hizmet karşılığı olarak sizden alındığı yönünde olacaktır. Kredi kullananlar açısından en uygun olan yol Tüketici Hakem Heyetine müracaat etmek olacaktır.

Bu makalemde sizlere Kredi Dosya Masrafı Sorgulama konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan KOBİ Kredileri İçin Gereken Evraklar başlıklı makalemizde kobi, Kobi kredileri için gerekli evraklar ve kobi kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.