2016 Yılı KOSGEB Kredileri

Ülkemizde bulunan Küçük ve Orta ölçekli işletmeler için işyeri büyütmek veya kendi işyerlerini açmak isteyenlere 2016 yılı KOSGEB kredileri farklı olanaklar sunmaktadır. KOSGEB tarafından sunulan kredilerde 50.000.-TL kadar hibe, 100.000.-TL faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Devlet tarafından işyeri teşvikleri olarak bilinen 50.000.-TL hibe kredisi ile işyeri kurmak isteyen vatandaşlarımız bu destekten faydalanmak için halkımız tarafından KOSGEB kursları olarak bilinen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine Katılması gerekmektedir. Kurs başvuruları için bulunduğunuz ilde İŞ-KUR veya KOSGEB birimlerine şahsen olarak yapılması gerekmektedir. Devlet tarafından kurulan ve Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan KOSGEB diğer yıllarda olduğu gibi bu yılda yeni iş yeri kurmak isteyen kişiler ve işyerleri için aktif KOBİ’ler adına destek vermeye devam edecektir.

KOSGEB’den 50.000.-TL hibe kredisi almak için başvuruda bulunmak isteyenler ilk olarak Girişimcilik Destek Programını başarılı bir şekilde bitirmeleri gerekmektedir. Kurs bittikten sonra artık kendi işinizi kurabilirsiniz. Tabii işyeri açmak için öncelikle dikkat etmeniz gereken yapmış olduğunuz harcamaları faturalandırmaktır. Bu arada birinci derece eş ve akrabalardan alış veriş yapamazsınız. İşyeri açmak için yapılan harcamalarınızı geri almak için öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız lazım. Veri tabanına kayıt olduktan sonra KOBİ beyannamesi doldurmalısınız. Beyanname dökümü ve veri tabanı bilgileri, fatura, işyeri ruhsatı, iş planı projeniz, imza beyannamesi, Esnaf Sicil veya Ticari Sicil Gazetesi ile birlikte size en yakın KOSGEB birimlerine başvurunuz.

Bu makalemde sizlere 2016 Yılı KOSGEB Kredileri konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan 2016 Kredi Kartı Aidatları başlıklı makalemizde 2016 Kredi Kartı Aidatları, itiraz dilekçisi ve kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.