2016 Kredi Faizleri

Kredi faizlerinden önce faiz oranları nasıl belirlenir bakalım. Faiz oranlarını, ekonomide mal ve para piyasalarının eş zamanlı dengesi belirlemektedir. Para piyasasından veya mal ve hizmet piyasasının herhangi birinde ya da her ikisinde denge durumunun değişmesi sonucu faiz oranları değişmektedir.

Mal ve hizmet piyasasındaki değişmeler; Hükümetin uygulamakta olduğu ekonomik politikalar sonucunda değişme göstermektedir. Örnek vermek gerekirse vergi oranlarının düşürülmesi, memur maaşlarına zam yapılması gibidir.

Para piyasasındaki değişmeler ise; Merkez Bankası’nın para piyasasına müdahalesi sonucunda para piyasasındaki denge değişmektedir. Örnek vermek gerekirse Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranını düşürmesi, piyasada parasal genişlemeye neden olmaktadır. Bu durumda para piyasasında yeni bir denge durumu yaratmaktadır.

Piyasalardaki değişmeler neticesinde, tekrardan bir denge noktası oluşur ve bu yeni denge noktasında faiz oranları yeniden belirlenir.

Mal ve hizmet piyasasındaki değişmelerin faiz oranları üzerindeki etkisi, öncelikle hükümetin memur maaşlarında ani ve yüksek bir artış yaptığını varsayalım. Memur maaşlarındaki artışlar çalışan kesimin refah düzeyini artıracak ve daha çok tüketim yapılmasına neden olacaktır. Tüketim artışları da toplam talepte bir yükselişe neden olacaktır ve fiyatlar genel düzeyinde yukarı yönde bir baskı oluşacaktır.

Bu değişimler doğal olarak kredi faizlerinin de değişmesine neden olmaktadır. Kredi faizleri ayrıca ülkenin ekonomik durumuna göre de artış ve azalışa neden olmaktadır. Enflasyon, devalüasyon, kur değişimleri de kredi faizlerinin artış ve azalışında etkilidir.

Bu makalemde sizlere 2016 Kredi Faizleri konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan 2016 Yılı KOSGEB Kredileri başlıklı makalemizde 2016 Yılı KOSGEB Kredileri, 50.000.-TL hibe kredisi ve Beyanname dökümü hakkında bilgiler verilmektedir.