Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Alabilir
Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Alabilir

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Alabilir

Asgari ücretle çalışan bir kişi en fazla ne kadar alabilir sorusunun cevabı makalemizin devamında.

Bütün insanlar gibi asgari ücretler çalışan kişilerin de nakit ihtiyacını banka kredisi ile karşılama durumu olabilir.İlk olarak asgari ücretli bir kişi almak istediği krediyi rahatlıkla alabilmesi için maaşını başvurması en akıllıca olandır.Çünkü maaşı alınan bankayla daha önce kredili kullanımı olmasa dahil her ay maaşınız oraya yattığı için diğer bankalar göre şansınız daha fazladır.
Bütün kredili ürünlerde olduğu gibi burada da kredi notunuz en büyük etken.Başvuru yaptığınızda banka öncelikle geçmiş kredi ödeme performanslarınızı referans alır.Eğer kredi notunuz banka kriterlerine göre yeterli seviyede ise etken olarak ikinci sırada geliriniz var.Şu an asgari ücret ülkemizde 949 TLdir. Bankalar genellikle aylık kredi ödemenizi aldığınız maaşın üçte biri olarak hesap eder.Yani 949 TL maaşınızın 3/1 olan miktar 316 TL dir.Şu an en yüksek bireysel kredi vadesi 36 aydır.Bu durumda asgari ücretli bir kişinin alabileceği kredi miktarı 36*316=11.376 TLdir.

Fakat daha önceden çekmiş ve ödemeye devam ettiğiniz bir krediniz varsa onun kalan borcunu bu miktardan düşmelisiniz.Örneğin ödemeye devam ettiğiniz bir krediniz var ve daha 4 bin lira borcunuz var.O zaman alabileceğiniz kredi miktarı 11.376-4000=7376 TL.

Bu durum sadece asgari ücretli ve ortalama kredi notu olan bir birey için böyle.Fakat yaşamış olduğunuz hanede belgelenebilir geliri olan başka bir kişi varsa ki bu emekli maaşı alan anne-baba,başka bir sigortalı işte çalışan eş olabilir.Hanede yaşayan kişinin gelir belgesini bankaya sunarsanız alacağınız kredi miktarı artabilir.

Kirada geliriniz varsa bunu da bankaya gelir olarak kaydettirebilir ve alacağınız kredinin miktarında artış talep edebilirsiniz.Aynı şekilde üzerinize kayıtlı araç ve ya gayrimenkul varsa bunları da bankaya ipotek vererek kredi miktarınızı arttıtabilirsiniz.

Eğer kredi notunuz ortalamaların üzerinde ise bankadan daha fazla miktarda kredi talep edebilirsiniz.Eğer notunuz düşükse notunuzu nasıl arttırabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayınız.

Bu makalemde size Asgari ücretli Ne Kadar Kredi Alabilir konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*