BANDROL NEDİR ?

BANDROL NEDİR ?

Bandrol, ilk kullanılmaya başlandığı zamanlarda ürünlerin birbirinden ayırt edilmesi ve kategorilendirilmesi amacını taşır iken, günümüz de bandrollü ürünler, orijinalliği veya takliti bunların yanı sıra telif haklarını ve kullanım alanlarını ifade eder.

Bandroller bazen üzerinde barkod barındırarak, bazen ise hologramlı yüzeyler ile oluşturulurlar. Ancak tüm bunların dışında klasik olarak etiket şeklinde hazırlanan bandroller de mevcuttur.

 

Ayrıca bandroller, vergilendirme ile alakalı ibareleri ve yaptırımları da içerisinde barındırırlar. Yani eser sahibi, ürünle alakalı telif hakkı iddia etmek için sadece o ürünü veya içeriği ortaya çıkarmış olmalıdır. Ancak ürünün satışı için gerekli vergilendirmeyi o bandrol ile ortaya çıkarılmış olan eserin satışının diğer taraflar ile yapılması konusunda da eser sahibine ücret ödemesini yapması gerekir. Dolayısı ile buradan çıkarılacak sonuç, eser sahibi devlete vergisini vererek ürünü pazarlayabilir. Piyasaya sunabilir ve üzerinden kar sağlayabilir. Ancak bunun için devlete vergisini ödemek zorundadır. Bunun yanı sıra, eser sahibi dışındaki bir kişi veya kuruluş ürünü pazara çıkarmak veya üzerinden kar elde etmek amacı ile satmak isterse, eser sahibine telif hakkından dolayı doğan ödemeyi ve yaptırımı kabul etmek, aynı zamanda devlete de bu ticaret üzerinden doğacak olan vergilendirmeyi ödemek zorundadır.

Telif hakları satışa yönelik olabileceği gibi kullanıma yönelik de gerçekleştirilebilir. Yani telif hakları daima satışı değil, içeriğin kullanımı veya bulundurulmasını da ifade edebilir. Örneğin, müzik dünyasındaki sanatçıların şarkılarından doğan telif hakkı, şarkıların bilgisayarımıza indirilmesi işlemine bir telif barındırır. Bu telif barındırma ve kullanma hakkıdır. Bireysel olarak kullanımlar için geçerli olan bu durum, indirme bedelini ödediğiniz takdir de sizin olur. Ancak, bunu ticari faaliyetler veya kazanç sağlayacak durumlar için kullanırsanız tekrar bir telif hakkı doğar ve bununla alakalı ayrı bir telif ve vergilendirme ile karşı karşıya kalırsınız.

 

Yani bandrol, Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında, eser olarak adlandırılan her şeyin mülki barındırmasını veya satışını, ya da kullanımını ifaden eden işlemlerden doğacak hak ve özgürlüklerin korunması olayını ifade eder. Günümüzde daima önemli bir olgu olarak varlığını sürdürmektedir.

Bu makalemde size BANDROL NEDİR ?konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Emekli Kredisi başlıklı makalemizde emekli kredisi, iş bankası emekli kredisi ve iş bankası emekli kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.