Kambiyo Senedi Nedir

Kambiyo Senedi Nedir?

Kanuni açıdan baktığımız da emre dayalı ve bir bakıma da yazılı olan senetler günümüz de artık Kambiyo Senedi olarak da adlandırılmakta olduğunu söyleyebiliriz. Her nasıl senetlerde bir takım belli başlı kurallar bulunmuş olsa da Kambiyo Senedide artık belli başlı kuralları içerisinde bulunduruyor. Özellikle bu kurallara göz atığımız da isedevir, ödeme ve üzerlerine imza atanların hak ve yükümlülüklerinin yanı sıra hak sahiplerinin de haklarını en iyi şekilde kullanabilmelerini savunan bir takım özel kuralları içeren bir senet olarak ön plana çıkıyor. Özellikle bu senedin ilk aşamada nerede ve ne zaman içerisinde kullanılabilir olduğu görüşü de tartışılacak bir konu olarak da artık ön plana çıkmaya başlamaktadır. Fakat bazı kaynaklara göz attığımız da ise senedin daha çok Çin de ortaya çıkmış olduğu görüşünü savunmaktadır. Fakat artık çağımızda kambiyo senetlerine benzeyen daha pek farklı senetler de bulunmaktadır.

Genelde bu tür senet uluslararası ticarette kullanılmak adına başvurulmuş ve içerisinde barındırılan kurallar çerçevesinde kullanılan önemli yazılı bir belge niteliğini de taşıyor. Daha çok yurt dışı ülkeler arasında kullanılan yazılı senedin döviz ile ödenmek üzere hazırlanan bir senet çeşidi olduğunu da gönül rahatlığı ile de söyleyebiliriz. Fakat Kambiyo Senedi eğer ki istenirse başka bir kişiye de ciro edilebilir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda bir diğer yapılabilecek imkânları sunan bu senedin vadesi dolmadan da piyasadan rahatlıkla iskonta edilebildiklerinin altını da artık en iyi şekilde çizebilir ve bunu belirtebiliriz.

Tüm Dünyada olduğu kadar ülkemiz piyasaları içerisinde uluslararası ticaret ön planda tutulurken özellikle yurt dışı ülkeleri ile borç ödenmelerini döviz kurumu üzerinden yapılacak olması işlemlerinde daha çok ilk sırayı kambiyo senetlerinin almış olduğunu belirtebiliriz. Türk Ticaret Kanuna göre düzenlenen, senetten hiçbir şekilde ayrı tutulmadan başvurulan, alacak hakkını içeriğinde barındıran ve borç ilişkisini doğurur nitelikte bir özelliğe sahip olan senettir. Bu senette tüm haklar saklıdır ve hak kurallarına uygun bir şekilde de hareket edilmesi gerekmektedir. En kıymetli evraklarında başında gelmektedir.

 

Bu makalemde size Kambiyo Senedi Nedir konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan En Yüksek Faiz veren Bankalar başlıklı makalemizde en yüksek faizli bankalar, faizi yüksek mevduat adamı ve yüksek faiz veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.