Banka İpotekli Aracı Nasıl Satabiliriz?

Banka İpotekli Aracı Nasıl Satabiliriz?

Kişilerin araçlarına banka tarafından ipotek koyulduğunda banka ipotekli aracı nasıl satabiliriz konusunda pek çok soru işareti oluşmaktadır.

Kişilerin bankalardan alacağı kredilerde ya da mevcut borçlarına karşılık ipotek edilebilen araçların satışı yasal yollar ile mümkün değildir. Bu bakımdan banka ipotekli aracı nasıl satabiliriz sorusunun yanıtı da güncel mevzuatlara göre yoktur. Fakat aracın ipotekten çıkartılması ya da satış için bazı işlemlerin yapılması ile birlikte aracın satılması söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan üzerinde ipotek bulunan araçların satışı konusunda sizler de belirten bilgiler dahilinde işlemlerinizi yapabilir ve aracı satarak ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İpotekli Araç Nasıl Satılır?

Banka tarafından araca ipotek konulmasının en önemli nedeni alacak borçlarına karşılık olarak teminat sağlanmasıdır. Araca ipotek konulduğunda borçların ödenmemesi halinde banka tarafından araca el konulabilmektedir. Üstelik ipotekli aracın herhangi bir şekilde satılmasının mümkün olmaması kişilerin kısıtlanmasına neden olduğu gibi aracın satılarak gelir elde edilmesini de önlemektedir. Bu nedenle araç üzerinden yapılacak tüm işlemlerde ipotek durumunun olması halinde araç sahiplerinin yapacak herhangi bir işlemi olmayacaktır.

İpotekli Araca Noter Satış İzni Verir Mi?

Noter üzerinden satış yapılmaya çalışıldığında dahi araç ipotekli olduğundan dolayı herhangi bir satış işlemine noter tarafından izin verilmeyecektir. İpotekli araçların satış konusunda bu nedenle farklı formül ve yöntemlerin izlenmesi gerekir. Alıcı ve satıcı araç için anlaşma sağlandıktan sonra bu konuda yapılabilecek en önemli işlem aracın ipotek kararının kaldırılması amacıyla gerekli borcun ödenmesidir. Bu borcun ödenmesine aracın satış bedeli yeterli oluyorsa alıcı tarafından öncelikli olarak bu borcun bankaya ödenmesi ve ardından araç satışının alınması yeterli olacaktır. Bu bakımdan örneklerde görüldüğü gibi ipotekli aracın satılması için mutlaka üzerindeki ipotek kararının kaldırılması gerekmektedir.

Araç İpoteği Nasıl Kaldırılır?

İpotek kararının kaldırılması içinde bankadaki mevcut borçların ödenmesi ve sıfırlanması gerekir. Bu işlemler yapıldıktan sonra araç üzerinde herhangi bir ipotek kararı kalmayacağından dolayı aracın sahibi araç üzerinde karar verme, satış ya da diğer işlemleri yapma hakkına sahip olacaktır. Ancak bu sayede aracın satışı mümkün olmadığından dolayı alıcı ve satıcı anlaşmış olsa dahi ortak bir yol ile ipotek kararının kaldırılması adına ödeme yapılması gerekmektedir. Fakat günümüzde bu tür durumlardan dolayı pek çok kişi mağdur duruma düşmektedir. Araç satışı noter üzerinden yapılmadan ipotek kararının kaldırılması için alıcı tarafından ödemenin yapılması sonrasında çok ciddi sorunlara da yol açabilmektedir. Bu nedenle ipotekli araç alım ve satım işlemlerinde kişilerin dikkatli olması ve güvenilir bir şekilde ticaretin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde kişilerin yasal olarak herhangi bir işlem yapılmadığından dolayı hak talebinde bulunması mümkün olmayacak ve pek çok farklı sorunun ortaya çıkması neden olacaktır.

İpotekli araç satış ve alım işlemlerinde güncel mevzuatlar dahilinde belirtilen bilgiler geçerli olmaktadır. Bu açıdan ipotekli araç ya da ev konusunda kişilerin verilen bilgiler dahilinde işlemlerini yapması gerekmektedir. Böylece sorunsuz bir şekilde ipotek kaldırılarak, araç satılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*