Banka İpotekli Eve Haciz Konur mu?

Banka İpotekli Eve Haciz Konur mu?

Bankalardan kredi alan ya da çeşitli borçları bulunan kişilerin evlerindeki ipotek sonucunda en çok merak edilen işlem banka ipotekli eve haciz konulup konulmayacağıdır.

Banka ipotekli eve haciz konulup konulmayacağı konusunda güncel mevzuatlara bakılmalıdır ve bu mevzuatlara göre bankaya ipotekli olsa da eve haciz konulabileceği belirtilir. Bu bakımdan banka tarafından her ne kadar ipotek konulmuş olsa da eve haciz konulması için bu bir engel değildir. Fakat bu konuda çok önemli bir detay bulunur. Öyle ki banka tarafından ipotek konulduktan sonra haciz işlemlerinin başlatılması sonrasında banka devre dışı bırakılmamaktadır. Bu açıdan bu durumun banka için herhangi bir zararı olmamaktadır. Haciz konulduğunda ilk olarak banka borcu tahsil edilir.

Banka Borcu Kapatılır

Bir eve haciz konulduğunda ve bu haciz işlemleri tamamlandığında elde edilecek gelirin ilk olarak banka borcunun kapatılmasında kullanılması gerekir Böylece banka ipotekli olan eve haciz konulması sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Eğer banka borcu ödendikten sonra geriye artan bir para bulunursa diğer borçlara sıra gelir ve kişinin diğer borçları da kalan miktarın karşıladığı kadar ödenir. Bankaya ipotek verecek kişilerin evi ipotekli de olsa evini kaybedebilme riski ile karşı karşıya kaslması mümkündür. Kredi alındığı zaman banka tarafından koyulan ipoteğin hiçbir şekilde eve güvence sağlamamakta ve belirtildiği gibi bazı durumlarda icra ve haciz yolu ile evin elden çıkabilmesi mümkün olmaktadır. kişilerin banka ve diğer borçları ile ilgili işlemlerinde bu detayları göz önünde bulundurması gerekir.

İpotek ve haciz gibi durumlarda her zaman kişilerin soru işaretleri vardır. Bu durumlarda resmi mevzuatlara bakılması ve gerekli olan bilgiye ulaşılması gerekir. Kişiler yapacakları incelemeler ile birlikte işlemlerin nasıl gerçekleşeceğini, hangi hallerde ipotek koyulacağı, ipoteğin nasıl kaldırılacağı, hangi hallerde ise haczin söz konusu olabileceği öğrenilebilir. Böylece öğrenilecek bilgiler dahilinde kişilerin ihtiyaçlarının karşılaması ve aynı zamanda kolay bir şekilde söz konusu mallar üzerinde işlemlerin gerçekleştirebilmesi mümkün olacaktır. Tüm bu bilgiler doğrultusunda sizler de eviniz için konulan haciz ya da ipotek kararlarında belirtilen detayları göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınızı kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşamadan yapabileceğiniz bu işlemler sonucunda zor bir süreçten geçtiğinizde dahi sorunsuz bir şekilde ihtiyaçlarınız karşılanabilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*