Bireysel İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?

Bireysel İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?

Bankalardan bireysel kredi alan kişilerin ödemelerinde dikkat etmesi gerekir, aksi halde bireysel ihtiyaç kredisi kaç gün ödenmezse icralık olur gibi soruların yanıtları aranmaya başlayacaktır.

Bankalardan bireysel kredi alan kişiye kredi verildikten sonra ödeme planı verilmektedir. Verilen bu ödeme planına sabit kalması oldukça önemlidir. Kişiler her ay içerisinde ödeme planında belirtildiği kadar miktarı mutlaka kredi borcu olarak ödemelidir. Ödemeler yapıldığı sürece kredide herhangi bir sorun yaşanmayacak ve kişilerin borcu bitene kadar hiçbir şekilde icra gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Aynı zamanda bireysel kredi çeken kişiler borçlarını zamanında ödeyerek kredi notunu yükseltme imkanı elde edecektir. Özellikle kredi notu düşük olan kişilerin düzenli bir şekilde ödeme yapması bu konuda bir avantaj sağlayacak ve kredi borcu bitene kadar geçen süre içerisinde kredi notunda ciddi bir artış görünecektir. Bu bakımdan kişiler ödeme yapma noktasında dikkatli olmalıdır.

Kredi Ödemelerinde Gecikme Ne Kadar Yapılabilir?

Son ödeme tarihlerini geçirmek özellikle maddi açıdan sorunlar yaşayan kişiler için en önemli sorunlardan bir tanesidir. Bireysel ihtiyaç kredisi kaç gün ödenmezse icralık olur bu bakımdan önemlidir.

Kişilerin borçları ile ilgili resmi süreç ilk olarak ödemenin yapılmadığı otuzuncu gün itibariyle gerçekleştirilir. Kişilerin son ödeme tarihini geçirmesi ile birlikte 30. gün itibaren gecikmenin yapıldığı belirtilmektedir. Banka tarafından e-mail ya da kısa mesajlar ile çeşitli hatırlatma mesajları gönderilerek kişilerin ödemesinin aksadığı ve ödemesini yapması gerektiği belirtilir.

Kredi Ödemesi İki Ay Gecikirse Ne Olur?

Ödemelerin iki aylık süre geçmesi halinde ise 60. gün itibariyle çağrı merkezi aracılığıyla kişilerle görüşme yapılır ve bu görüşmelerde durum hakkında bilgiler verildiği gibi ödemelerin ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgiler alınır. Böylece süreç devam ettirilir. Fakat kişilerin ödeme yapmaya devam etmesi çeşitli sorunların yaşanması neden olacaktır.

Kredi Ödemesi 3 Ay Gecikirse Ne Olur?

90 günlük ödeme süresi geçtikten sonra idari takip başlatılmakta ve kişilerin ödeme yapması için son 1 hafta verilmektedir. Bu bir haftalık süre içerisinde ödemenin yapılması idare takipten çıkılmasını sağlayacaktır. Fakat bu 7 gün içerisinde ödeme yapılmazsa 7 gün sonunda banka tarafından haciz ve icra işlemleri başlatılacaktır. Haciz işlemlerinde kredi çekilen tutara göre gerekli olan tüm işlemler yapılarak bankanın alacağı tahsil edilmeye çalışılacaktır.

Bu tür durumlarda yapılan işlemler kredi siciline eklenecek ve kişilerin bu durum nedeniyle 5 yıl boyunca kredi alması da engellenecektir. Bu nedenle kredi almak isteyen fakat idare takibi düşerek icra işlemlerinin yapılmasına neden olan kişilerin bu tür durumlar sonrasında beş yıllık bir süreyi geçirmesi gerekmektedir. 5 yıl geçtikten sonra kişinin kredi sicilinden bu durum silinecektir ve böylece yeniden kredi almanın yolu açılacaktır. Fakat bu süre içerisinde hiçbir şekilde kişilerin kredi alabilmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kredi ödemelerinde geciktirme yapılsa dahi kişilerin 90 günü bulmadan tüm ödemesi geciken taksitleri ödemesi gerekir. Böylece icra gibi durumlar yaşanmadan kişilerin ödeme yapmasına imkan sağlanacak ve kredi hizmeti devam ettirilecektir.

Fakat kişilerin kredi notuna dikkat etmesi ve daha sonra bankalardan alacağı hizmetler için kredi notunu da iyileştirmesi gerekir. Kredi ödemelerinde yapılacak geciktirmeler kişilerin daha sonra alacağı hizmetlerde her zaman sorun teşkil edecektir. Bu bakımdan ödeme yapmayan kişilerin kredi notu sürekli düşeceği için düşük kredi notuna sahip olunması söz konusu olacaktır. Bu tür sorunları yaşamamak istemediğiniz durumlarda mutlaka kredi notunu yükseltmeli, kredi ödemelerini zamanında yapmanız gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*