Banknot Nedir?

Banknot Nedir?

Banknot taşıyan kişiye üzerinde yazan miktarın ödenmesinin, çıkaran kuruluş tarafından garanti edilmesidir. Yasal ödeme aracıdır ve faiz taşımaz. Kelime anlamı olarak İngilizce’ den bank (banka) ve note (not) kavramlarının birleşmesi ile oluşmuştur.

Banknot, 17. yy dan başlayarak özelliklede 1. Dünya Savaşına kadar geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Belirli dönemlerde mal, arazi gibi servet unsurlarının karşılığında kullanıldığı olmuştur. Banknotlar, bankalar tarafından çıkarıldığı gibi devlet tarafından da çıkartıldığı olmuştur. Temsili kâğıttan para adı da verilmekte olup, yüzde yüz bir karşılık olan altın ve gümüş sertifikaları şeklinde gösterilerek ihraç edildiği durumlardır. Kısmi bir karşılığı olan kâğıttan paralara itimada dayanan kâğıt para (banknot) denilmektedir.

Normalde banknotlar itibar görmeleri için döviz veya kıymetli madenlere dayalı olarak çıkartılmak da idiler. Günümüzde bir karşılık gösterilmesi zorunlu olmadığından kısmi itibari olarak basılmaktadır.

 

Para birimi yasasından sonra yetkili olan bankalar tarafından tedavüle çıkartılmıştır. Banknotların tutarı para birimlerinin ortalaması üzerinden belirlenen kâğıt paralardır. Banknot ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Para birimi yasası çıktıktan sonra tedavüle çıkan banknotların bedelini ödeme yükümlülüğü yoktur. Mal ya da hizmet takasına ilişkin herhangi bir kanuna bağlı değildirler. Bu nedenden dolayı talep hakkı sağlamazlar. Yalnız tedavüle çıkaran Merkez Bankasına karşı güvene dayanan yasal bir değer ortaya koymaktadır.

Banknotlar kâğıt olma özelliklerinden dolayı halk arasında kâğıt para olarak tanımlanmaktadır. Sikkelerin yanında nakit para olarak sayılmaktadır banknotlar.

Banknotları imal eden kuruluşlar, paraları kopyalamaya ve sahteciliğe karşı mümkün olduğunca güvenli yapmaya çalışmışlardır. Sahtekârlar devamlı olarak banknotları kopyalamaya ve piyasaya sürmeye çalışmışlardır. Modern banknotlar da taklidi zorlaştıran ve gerçek banknotların kontrollerinin sağlanabilmesi için kademeli olarak düzenlenmiş güvenlik işaretleri bulunmaktadır. Sıralama şeklinde güvenlik koruması yapılmaktadır. İlk güvenlik kademesi olarak banknotun herhangi bir alet olmaksızın bakıldığında veya dokunduğunuzda tanına bilmesini sağlayan özellik ile başlamaktadır. Elle rahatça anlayabilmenizi sağlansa da sahtekârlar gayet ustaca işler yapmaktadırlar. Su işareti, damga baskısı, şeffaf tabaka, gömülü güvenlik katmanları, gözle görülür değişken mürekkep, renkli fotokopi materyalleri ile üretilmeyen hologram bulunmaktadır. İkinci güvenlik katmanı ise kopyalanması zor olan, ama bazı materyaller ile saptanabilen bir yöntemdir. Makro yazı ve ışıltılı veya fosforlu bir desen eklemesidir.

Bu makalemde size Banknot Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

 

 

Bir önceki yazımız olan Para mara nedir ? başlıklı makalemizde para mara nasıl kullanılır, paramara hangi banka ve paramara nedir hakkında bilgiler verilmektedir.