Ekonomik Kriz Belirtileri

Ekonomik Kriz Belirtileri

Daha önceki yıllarda yaşanılan ekonomik krizle ilgili bazen farklı sorular gündeme gelmektedir. Bu krizin var olup olmadığı hakkında güvenilir bir şekilde tespit yapabilmeniz için Ekonomik Kriz Belirtileri adlı yazımızı sizlerle buluşturuyoruz.

Bu göstergeleri sıralayacak olursak; Stagflasyon, Resesyon, Depresyon, Enflasyon ve Deflasyon gibi durumlara bakarak anlayabiliriz.  Kısa tanımlamaları hep birlikte inceleyelim.

  • Enflasyon: Krizin ilk göstergesidir. Enflasyon başladığı bir ülkede gelecekle ilgili tahminler yapmak oldukça zordur. Üreticiler bu yüzden üretimlerini ya azaltır ya da tamamen durdurur.
  • Resesyon: Kısa süreli durgunluk anlamına gelmektedir. Uzun bir döneme yayılınca ekonomik kriz kaçınılmazdır.
  • Deflasyon: Piyasadaki fiyatların sürekli düşmesi anlamına gelir. Bu durumda üreticiler ya da yatırımcılar gerekli aktivitelerine son verir ya da erteler.
  • Stagflasyon: Ülkedeki fiyatlar genel olarak yükselirken ekonominin durgunlaşması olayıdır. Bu durumda da ekonomik kriz yaşanıyor demektir.
  • Depresyon: Bir ülkedeki ekonomik faaliyetlerin uzun süreli düşüşü anlamına gelir. Ciddi anlamda ekonomik kriz göstergelerinden de biridir.

Ekonomik Kriz Belirtileri bu şekilde sıralanabilmektedir. Bir ülkede ekonomik bir krizin varlığından söz etmek için bu durumların yaşanması gerekecektir. Küçük bir ekonomik bunalım sonucunda da bu faktörlerden biri gerçekleşirse, daha büyük bir krize neden olabilmektedir. Bu yüzden ülkeler ekonomik politikalarına anlık olarak müdahale eder ve krize karşı bir tedbir almış olur.

 

Bu makalemde size Ekonomik Kriz Belirtileri konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Cepten Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama başlıklı makalemizde avea kredi notu sorgulama, sms kredi notu sorgulama ve turkcell kredi notu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.