Euro Ne Olur

Euro Ne Olur

 

Avrupa Birliği’nin hayatımıza soktuğu para birimi olan Euro, şimdilerde zor günler geçiriyor. Kendine hayat veren ülkeler artık pek de hevesli değiller bu birlikteliklerden. Tabi bunda bazı zayıf AB ülkelerinin rolü büyük. Ekonomik krize girdiklerinde tüm AB ülkelerinin ortak parası olan Euro’yu kullandıkları için parasal noktada hareket edemiyorlar. Bu nedenle bu zayıf ülkeler kendi paralarına dönmek isteyebiliyor. Bu durumda Euro ne olur sorusu sorulmaya başlıyor.

 

Oysa Euro’ya geçildiğinde tam bir şölen havası vardı. Fakat ilerleyen zamanda bu birliğin belli başlı ülkelere yaradığı anlaşılmaya başlandı. Yüz yıllarca kullanılan kendi paralarına dönüş için fırsat aramaya başladılar. Oysa Euro Dolara karşı alternatif olmak için çıkarıldı. Fakat Avrupa Birliği’nin hazır ve yeterli olmayan küçük ülkeleri gerekli kriterleri yerine getirmeden birliğe alması sıkıntıları da beraberinde getirdi.

 

Peki, şimdi ne olacak. Bir tarafta zincirden kopan ama parasını değiştirmeyen ülke birliği terk ediyor. Diğer tarafta zincire bağlı ama zayıf halka konumunda bir kaç ülke. Euro için tam bir handikap. Zayıf halkalar ile sağlam zincir oluşmaz. Birliğin dağılma süreci başladı. Ama zamanı kestirmek biraz zor. Şimdilik mesele Euro ne olur meselesidir. Sağlam para politikasıyla zayıf halkaların bazıları çıkarılır bazıları ise güçlendirilirse karşımıza daha aktif daha sağlam ve güçlü parasıyla sistemi kontrol eden yeni bir AB çıkarsa şaşırmayın. Bu durumda Euroyla devam diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Dolar Ne Olur başlıklı makalemizde borsa, dolar ve lira hakkında bilgiler verilmektedir.