Dolar Ne Olur

Dolar Ne Olur

 

Dün akşam meydana gelen terör olayı piyasalar üzerinde etkili oldu fakat düşüncenin aksine fazla kalıcı olmadı genel olarak 2, 90 seviyede dalgalanan dolar hafta sonuna 3 seviyesinde olabileceği tahmin ediliyor.

 

           Dolar ne olur? Derseniz bir artış bekleniyor. Ülkenin güncel durumu, İsrail ve Rusya ile başlatılan siyasal ve ekonomik süreç normalleşme için aktif adımlar.

 

Yaşanan siyasal ve ekonomik dalgalanmalar seyrinde kısa vadede 3 e yaklaşıp 20 hafta içinde de dolarda beklenen seviye 3.5 civarına yükselerek seneyi kapatması beklenmekte. Çeşitli finans merkezlerinden incelediğimizde doların yükselişinin devam edip yeni sürprizleri de ön görüyor. Bu öngörüler paralelinde önümüzdeki aylar dolar ne olur; Mart 2016 için, 2.96, Haziran 2016 için 3.04, Eylül 2016 için 3.12 ve 2016 Aralık ayı için 3.1976 oranı tahminler arasında.

 

 Uzun Vadede Oluşan İstikrar Tahminlerine Neler Engel?

 

Dolar yükselişini sürdürmesi muhtemel senaryolar arasında fakat şuan 2.90larda olan kurun zaten en kötü ihtimale göre şekillendiğini aslında unutmamak gerek. ,Ekonomi normlarına göre en kötü durumda olduğunu ve bu oranın sabitlenebileceğini ya da iyi bir ihtimal doların düşüşe geçebileceğini de tahminleri arasında barındırıyor.

 

Dış politikada meydana gelen olumsuzluklar da ülkede bu öngörüleri kısıtlıyor. 2011 yılındaki Suriye savaşları ile bize yansımasının doğrudan olması Türkiye’deki istikrarın uzun olmasına mani. Her geçen gün komşu tehditleri ve terör saldırıları ile yabancı kurlar karşısında TL direnci maalesef uzun süreler devam edemiyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde başvuru, faiz ve internet hakkında bilgiler verilmektedir.