Fon ve Likit Fon Ne Anlama Geliyor?

Fon ve Likit Fon ne anlama geliyor merak edilen bir konudur. Bankalar ve aracı kurumlar tarafından sık sık tabir olarak kullanılan bu kelimelerin anlamlarına bakmalım istedik. Sermaye Piyasası kurulunca (SPK) yetkilendirilmiş olan kurumların yatırımcılarından birikimlerini toplamaktadır.  Bu birikimlerde riski dağıtmak amacıyla içersinde bulunan devlet tahvili, hisse senedi, değerli maden, döviz ile faiz getirili değerli kağıtların çeşitlendirilerek oluşturduğu portföylere fon denir. Yatırımcı olarak tabir ettiğimiz kişiler fonda bulunan birikimlerine karşılık bir katılım belgesi alırlar.  Hisse senedi fonları, faiz fonları, karışık fonlar ve nesil fonları olarak çeşitlendirilmektedir. SPK büyük bir işlem hacmine sahip yatırım enstrümanı olarak görülmektedir. Likit Fon ise vadesine en fazla 180 gün kalmış, likiditesi yüksek olan sermaye piyasası araçlarından oluşan ve de portföyün ağırlıklı ortalama olarak vadesi en fazla 45 gün olan fonlara denir. Likit fonlar genellikle B Tipi fonlar olarak geçmektedir. Biraz daha uzun vadeli olan fonlar A Tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Fonların tamamı yatırım amacıyla kullanılmaktadır. Günlük olarak takip etme imkanlarımız da bulunmaktadır. Gazetelerden ve sitelerden aldığınız fonların durumlarını görebilirsiniz. A Tipi yatırım fonları %25 hisse senedi içermekte olduğundan dolayı biraz risklidir. Anında alım satım işlemi yapmanıza olanak sağlamaz talep işleminizden sonra 1 veya 2 içinde dönüş alabiliyorsunuz.  B Tipi Likit fonlarında hisse senedi oranı azdır ve nerdeyse risk içermemektedir. Kazancınız daha az olur ama kaybetme riskiniz neredeyse yoktur.

Bu makalemde sizlere Fon ve Likit Fon Ne Anlama Geliyor?  konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kuveyt Türk Altın Fiyatları başlıklı makalemizde kuveyt altın piyasası, kuveyt türk ve Kuveyt Türk Altın Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.