Kefilsiz Ev Kredisi Alınabilir Mi?

Barınma ihtiyacı en çok önem verilen unsurlar arasında yer almaktadır. Genellikle ev almak isteyenler nakit yerine kredi ile almayı tercih etmektedirler. Fakat kredi almak isteseler de kefilden dolayı sıkıntı yaşanmaktadır. Ev kredilerinin vadelerinin uzun süreli olması ve kefil olacak kişilerinde de kredi almalarını zorlayacaklarından dolayı sorun teşkil etmektedir. Genellikle kefilsiz ev kredisini tercih etmektedirler. Kefilsiz ev kredisi alınabilir mi diye sorgulama ihtiyacı duymaktadır.  Kefilsiz olarak kredi veren bankaları araştırmaya başlarlar. Bankaların çoğunluğu kredi notunuza bakarak kefilsiz ev kredisi verebilir. Tabii banka ile çalışmayı esas almaktadır. Genellikle bankalar kendilerini güvende hissetmek amacıyla kefil taleplerinde bulunmakta idiler. Günümüzde insanları kredi kullanma alışkanlıklarının fazlasıyla gelişmesi ve kredi notu gibi bir değerlendirmenin yapılması ile birlikte artık kefil talebinde bulunmamaktadırlar. Bankalar için kredi kullanmak isteyen kişilerin gelir durumu, kredi notu, daha önceki kullandığı kredilerde yaptığı ödemeler gibi bazı faktörleri göz önüne almaktadırlar. Esas olarak kredi kullanmak isteyen kişinin ayrıntılı bir şekilde risk analizini çıkarırlar. Risk analizinde kredi kullanmak isteyen kişinin riski azsa kefile gerek duymazlar.

Ayrıca evin ekspertiz değeri ve bulunduğu yere bakarak bir değerlendirme de yaparlar. Ekspertiz değeri yüksekse ve alınacak olan kredi miktarı az ise bankalar kefil ve ek teminata ihtiyaç duymazlar. Evin ipotek olarak teminata alınacağını da göz önünde tutarlar.

Bu makalemde sizlere Kefilsiz Ev Kredisi Alınabilir Mi? konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Fon ve Likit Fon Ne Anlama Geliyor? başlıklı makalemizde fon, fon nasıl alınır ve Fon ve Likit Fon Ne Anlama Geliyor? hakkında bilgiler verilmektedir.