Helal Kredi Kartı Nedir?

Helal Kredi Kartı Nedir?

Günümüzde bazı bankalar kredi kartıyla taksitli alışveriş yapmamaktadır. Örnek verecek olursak Asya Finans gibi bankacılık kuruluşları alışverişlerdeki taksitleri ayrı ayrı tahsil etmektedir. Bunun yanında yine bankalar kredi kartı ya da taşıt kredisi gibi uygulamalar ile faizli işlem yaptırmaktadır. Birçok kişi bu imkânlardan yararlandığı için ilk olarak akla Helal Kredi Kartı Nedir sorusu gelebilmektedir.

Borç geri ödemelerinde faizle ödeme yapılmazsa ve borcun günü geçtiğinde tüketicilere faiz uygulanmaz ise alım ve satım işlemlerinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Fakat ülkemizde faaliyet gösteren birçok banka, ödeme günü geçen borçlara faiz uyguladığı için kredi kartı borcunu son ödeme tarihine kadar öderseniz, yine bir sorun teşkil etmez.

Kredi kartı kullanarak satın aldığınız mal ya da farklı bir şeyi daha sonra kurum size satarak işlem yaptırmaktadır. Yani vade farkını da sizin belirlediğiniz bu kurumlardan işlem yapabilirsiniz. Helal Kredi Kartı Nedir sorusuna bir yanıt olarak faizsiz hizmet veren bankalar bu kredi kartlarını kullandırarak sizleri herhangi bir yükümlülük altına sokmaz. Faiz uygulamaları caiz olmadığı için belirli kurallar çerçevesinde hizmet veren bu bankaları tercih edebilir ve kullanım yapabilirsiniz. Ödeme zamanı gelmeden bu bankalara bir yüzde vererek paranızı da erken alma şansınız var. Yani satılan malların bedelini bankadan müşteri ödeme tarihi geldiğinde almanız mümkündür. Bu konuda hizmet veren banka sayısı da günümüzde çok azdır.

 

Bu makalemde size Helal Kredi Kartı Nedir? konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Say Kanunu Nedir? başlıklı makalemizde say kanunu nasıl anlatılır, Say Kanunu Nedir ve say kanunu tanımı hakkında bilgiler verilmektedir.