say Kanunu Nedir?
say Kanunu Nedir?

Say Kanunu Nedir?

Say Kanunu Nedir?

‘Her üretim, kendi talebini yaratır’ şeklindeki görüşüyle maddeleşen bir kural olarak bilinen Say Kanunu, ünlü iktisatçı Jean-Baptiste Say tarafından ortaya atılmıştır. Hafifçe 5 Maddede Say Kanunu kapsamında ortaya atılan bu maddeleri incelemiş olacağız.

Mahreçler yasası olarak da bilinen Say kanunu için sıralanabilecek maddeler aşağıdaki gibidir;

  1. Ortaya atılan tüm kurallar ve kuramlar, Sürüm ya da Pazarlar yasası olarak belirtilmiş olsa bile Say kanunu olarak belirtilmektedir.
  2. Bu kanunda en önemli nokta ‘Her arz kendi talebini yaratır’ şeklindeki açıklamadır.
  3. Mahreçler yasasına göre piyasaya sürülen her bir malın, kendi üretim değerine eşit olacak şekilde talebi olmaktadır.
  4. Say’a göre herhangi bir kamu müdahalesi gereksizdir. Yani Jean-Baptiste Say’a göre piara miktarı değişim sayısını belirlemez. Tam tersine değişim sayısı ortadaki para miktarını belirlemektedir.
  5. Bu kanunun gerçekleşebilmesi için ayrıca ücretler, maliyetlere eşit olmak zorundadır. Buna bağlı olarak da maliyetler gelirlere eşit olmak zorundadır. Bu kanun ile birlikte üretilen malların toplam maliyetleri de gelirlere eşit olacağından tüm malların satılmasını hedef almaktadır.

Hafifçe 5 Maddede Say Kanunu özetle bu şekildedir. Tamamen her üretimin kendi talebini yaratmasına yönelik olarak ortaya atılan bu kanun liberal ekonomilerde geçerliliğini kabul ettirmiştir. Bu sayede ilk olarak Fransa’da yayılmış ve daha sonra dünya üzerinde takip edilmiştir.

 

Bu makalemde size Say Kanunu Nedir?  konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Gelir Artırma Yolları başlıklı makalemizde gelir artırma tavsiyeleri, Gelir Artırma Yolları nelerdir ve gelirim düşük nasıl artırabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*