İcralık Satışta Olan Aracımı İcradan Nasıl Geri Alabilirim?

İcra Dairelerinin ve İcra Mahkemelerinin yükü her geçen gün daha da artıyor. Çünkü borcunu ödeyemeyen ve icralık olan vatandaş sayısına her yıl bir o kadar daha ekleniyor. Böylelikle icra ile muhatap olan kişi sayısının artmasına, icralık malların artmasına neden oluyor. Kimi insanlar ise mallarının icra yoluyla satılmasını isterken kimileri son ana kadar bunu istemiyor ve borcu ödemenin yollarını arıyor. Kimisi ise daha değişik yöntemlerle icralık olan malını, ihaleye girerek kendisi almaya çalışıyor. Bu söylediğimiz size biraz garip gelebilir ve icralık satış olan aracımı icradan nasıl geri alabilirim diye düşünebilirsiniz. Bu yazımızı bu soruya cevaben kaleme alarak, icralık araçlar ile ilgili ihale sürecinden bahsedip, kişinin nasıl kendi aracını icradan alabileceği konusunda bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Bildiğimiz üzere herhangi bir borçlu, alacaklıya olan borcunu ödeyemediği zaman alacaklı tarafından bu borcun tahsil edilmesi için icra yoluna gidilmektedir. İcra sürecinde de kısaca bahsedecek olursak; ödeme emrinin gönderilmesi, itiraz olmaması halinde ya da itirazların incelenip reddine dair karar verilmesi ile birlikte takibin kesinleşmesi, haciz işlemleri, haczedilen malların satışı, paranın alacaklıya ödenmesi şeklinde olmaktadır. Haczedilen malların satışı aşamasında ise; bu mallar ihale yoluyla satışa sunulmakta olup, burada maksat borçlunun malının en yüksek değerle satışının sağlanması ve borçlunun en az hasarla durumu atlatmasıdır.

İcra ihaleleri artık E – Satış dediğimiz ve UYAP ‘ın bir kolu olan elektronik sistem üzerinden yapılmaktadır. Bu sistem sayesinde ihaleye katılacak kişiler, ihalenin son gününe kadar tekliflerini elektronik ortamdan vermekte, son günde de ilanda belirtilen mezat salonuna ( ihalenin yapılacağı yer ) giderek son teklifini verip ihaleyi alması durumunda, süresi içerisinde ödemeyi yapıp malını teslim alması şeklinde süreç ilerlemektedir.

Ana hatlarıyla icra ihale işlemlerini anlattıktan sonra şimdi asıl sorumuza dönelim. Net bir şekilde ifade etmek gerekirse; resmi kanallarla kişi kendi aracının ihalesine katılamayacaktır. Çünkü zaten ihaleyi alacak parası varsa bu durumda borcu zaten ödeyebilecektir. Malın satılmasına gerek yoktur. Dolayısıyla da ihaleye giremeyecektir. Ancak bu konuda izlenen yöntem genelde şu şekildedir. İcraya düşen aracın sahibi olan borçlu kişiler; güvendikleri bir kişi vasıtasıyla ihaleye katılarak araçlarını satın almaya çalışmaktadır. Katılarak derken; resmiyette ihaleye bu güvendiği kişi katılacak, ihaleyi o alacak ancak ödemeleri borçlu kişi yapacaktır. Ancak araç borçlu adına olmayacak ihaleyi alan bu güvenilen şahıs adına olacaktır. Bu nedenle bu güvenilir şahsın çok iyi seçilmesi gerekmektedir.

Mezat salonuna girmeden önce de ihaleye katılan kişilere ” Kendi malımızı satın alacağız ” şeklinde beyanda bulunmanız onlarında bu işe olan bakış açısını değiştirebilecektir. Genelde bu işlerde kendi malını almak isteyenlere müsaade edilir ancak yinede kişilerin böyle  bir zorunluluğu yoktur. Sadece maksat kendi malını kurtarmak isteyen insanların, zaten zor durumda olmaları nedeniyle işlerinin daha da zorlaşmasının önüne geçmektedir.

Bir önceki yazımız olan Vatan Bilgisayar Odeabank Kredi Başvuru Nasıl Yapılır? (KOLAY YÖNTEM) başlıklı makalemizde Odeabank kredi, odeabank vatan computer ve vatan yaz tc no kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*