İşletme Kredisi Nedir?

İşletme Kredisi Nedir?

Bir işletmenin, her gün olmak üzere çeşitli ihtiyaçları bulunmaktadır. Ve işletme her gün büyümek ve gelişmek durumundadır. Rekabet ortamında bulunan ve her yenililikle birlikte kendini geliştirmek e değiştirmek durumunda kalan işletmek, tutunabilmek ve ayakta kalabilmek için çeşitli yatırımlarda bulunması gerekmektedir. İşletmenin ihtiyaçlarını karşılaması adına nakde ihtiyacı olduğu durumlarda, finansal kaynaklarını bankalardan karşılayabilirler. Firmanız için kullanacağınız kredi, İşletme Kredisi olarak kullanılmaktadır.

Her işletme bankalar aracılığıyla kredi kullanabilir mi? Tabi bu konuda önemli bir kıstas bulunmaktadır. İşletme faaliyetlerini aktif bir şekilde sürdürmesi gerekmektedir. Aynı zamanda hiçbir bankadan olumsuz bir etki bırakmaması oldukça önemli bir ayrıntıdır. Ticari kredilerde bankanın güvenirliliği sağlamak adına bazı evraklara ihtiyacı doğacaktır. Bu ihtiyaçların işletme tarafından karşılanması gerekmektedir.

Aynı zamanda kullanılan ticari kredi, vadelere bölünmekte ve vadenin uzunluğuna bağlı olarak da bir sınıflandırma söz konusu olmaktadır. Kısa vadeye tabi olanlar; 12 aya kadar olan kredilerden oluşmaktadır. 12 ay ve 24 ay arasında bir vade kullanılıyorsa orta vadedir. 24 ay ve üzeri olan krediler ise, uzun vadeli krediler olarak sınıflandırılmaktadır. Tabi vadenin uzunluğuna göre de faiz uygulanmaktadır. Vadenin ne kadar olacağı işletme sahibinin kararına bağlı olarak ve ihtiyacına, kullanılabilir limitine uygun olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Ticari kredi kullanımının birçok avantajı olmasına karşılık, her borç gibi riski de bulunmaktadır. Burada önemli olan nokta, elde yeteri kadar nakit bulunmaması sebebiyle bankalara yönelme eylemi, bir kişiye olan şahıs borcundan daha karlı gözükmektedir. Aynı zamanda, banka tarafından ödeme kolaylığı sağlandığı için işletmelerin belirli zamanlarda kredi kullanmaları söz konusu olabilmektedir.

Maddi teminata uygun olarak hazırlanan krediler, kendi bünyesinde belirli alt gruplara ayrılmaktadır.

  1. Nakit Karşılıklı Krediler: Bankaların çıkarının ön planda tutulduğu ve bankanın en rahat bir şekilde kredi kullanımını yapmış olduğu bir teminattır. Özellikle, işletmenin herhangi bir sebeple borcunu ödeyememesi durumunda, zararda olunan mevduatın üzerine bloke koyarak kendi çıkarını korumuş olmaktadır.
  2. Çek ve Senet Karşılığı Krediler: Firmaların ilgilenmiş olduğu alanlar ve faaliyetleri sürdükleri projeler etrafında, mal ve hizmet satışında bulunarak karşılığında almış oldukları senet ve çek kaynaklarının nakde dönüştürülmesidir.
  3. Emtia Karşılığı Krediler: Elverişli dönemlerde fiyat dengesizliği oluşturmayan emtianın, mevcut olan hükümler çerçevesinde rehini söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde bankacılığı, internet ve kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir