Katılım Bankacılığı Nedir

Katılım Bankacılığı Nedir

Günümüzde son dönemler de en önemli konuların başında faizsiz bir şekilde bankaların hizmetlerinden de en iyi şekilde yararlanmaktır. Genelde tüm dünya da olduğu kadar ülkemizde de faizsiz bir şekilde çalışan finans kuruluşları vardır. Bu tür bankalar faizsiz bir şekilde tüm işletme faaliyetlerini sürdürdükleri için katılım bankacılığı olarak nitelendirilmektedir. Özellikle bu tür faizsiz bir şekilde faaliyetlerini yürüterek bir anlamda katılım bankacılığı olarak adlandırılan bankaların çoğu fon toplama esasında kâr-zarar ortaklığını başarılı bir şekilde uygulamakta ve daha çok ticarette de yoğunlaşmış bulunmaktadır. Katılım bankaları daha çok kişi ya da şahsi pek çok kuruluşların da mali destek sağlama fonksiyonunu görerek hareket etmeleri dönemi de bir an önce yaşanmaya çalışılmaktadır.

Türkiye’nin bankacılık sistemi içerisinde de artık yerini günden güne daha çok almaya başlayan katılım bankacılığı daha çok müşterilerine fonlarını daha çok paylaştırma işlemlerini yaptığı ile bilinmektedir. Özellikle müşterilerinden toplamış olduğu fonlarını tüm şirketlere kredi şekilde kullanan bu tür bankalar kısa dönem içerisinde elde edilmiş olan tüm karı, fona dönüştürerek fonlarını paylaştırma işlemlerini gerçekleştirmekte ve şirket ihtiyaçlarının da faizsiz bir şekilde karşılanmasına en iyi şekilde yardımcı olmaktadır. Bu sebepten dolayı baktığımız da ise günümüz de pek çok şirketin de daha çok bu yolu tercih ettiğini de görebilmekteyiz.

Katılım Bankacılığı Olarak Çalışan Kurumlar Kimler?

Ülkemizde hiç kuşku yok ki en çok merak edilen temel ayrıntılardan birisi de bu tür hizmetleri veren kurum ya da kuruluşların da Kimler olduğu daima merak edilen bir sürece de dönüşmeye başlamıştır. Katılım bankacılığı yolu ile çalışan ülkemizde ki bankacılık sistemine göz attığımız da ise karşımıza daha çok Kuveyt Türk, Albaraka, Türkiye Finans ve Bank Asya gibi bazı kuruluşların geldiğini de artık rahatlıkla görebilmeye de başlıyoruz.  Mal ve ya hizmet aşamasında kar ve zarar katılım sahipleri ile paylaştırılırken, finans kuruluşlarında baktığımız da para kazanmamaktadır. Her ne kadar para konusunda kazanç sağlamasa da parayı iktisadi faaliyette değerlendirmek için uğraşmaya da çalışmaktadır.

 

Bu makalemde size Katılım Bankacılığı Nedir konusunu anlatmaya çalıştım.Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum.Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.
Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Emekli Kredisi başlıklı makalemizde emekli kredisi, iş bankası emekli kredisi ve iş bankası emekli kredisi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.