Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

 

            Kefilsiz kredi veren bankalar kredi çekecekler için çok önemlidir. Bankaların borcun ödenmemesi riskini göze alıp, kredi çeken insanlardan başka birini kefil olarak istemektedir. Bazı bankalar kefilsiz kredi vermektedir.

 

Belirli koşulları sağlayan kişiler bankadan kefilsiz kredi alabilir. Kefilsiz kredi veren bankalar: Denizbank, Finansbank ve Garanti bankasıdır. Diğer bankalar ise kefilsiz kredi verir fakat bazı şartları vardır. Bu şartlarda en önemli olan kredi çekecek kişinin kredi notudur. Kredi notu bankalar için önemli bir araçtır. Çünkü kişinin aldığı krediyi geri ödeyebilecek olmasını bilmek banka için gerçekten büyük önem arz etmektedir.

 

 Kefilsiz kredi veren bankalar kredi notu, gelir belgesi ve taşınmaz mülk gibi değer yaratan şeylerle ilgilenir. Mesela kefilsiz kredi çekecek birisi aylık geliri maaş bordrosu ile ispatlayıp 25000 liraya kadar ipotek olmaksızın kredi çekebilir. Ayrıca herhangi bir ev ya da arsa tapusu olan biri kefile ihtiyaç duymadan belirli miktara kadar kefilsiz kredi çekebilir.

 

Vakıfbank ve Odeabank 50.000 TL tutarında krediyi kefilsiz olarak vermektedir. Yalnızca kredi notu ya da aylık sabit geliriniz ile çok basit bir şekilde kredi alabilirsiniz. Bankalar eğer gerek görürse sizin geliriniz ya da mal varlığınız hakkında araştırma yapıp, ilk başta gerek görülmeyen kefil incelemelerden sonra tekrardan kefil isteyebilir.

 

Bu durum bütün bankalar için geçerlidir. Sizin yapmanız gereken kredi notunuzu kesinlikle düşürmemenizdir. Kredi kartı borcunu bir gün bile aksatmanız, kredi notunuzu düşürebilir. Bu yüzden banka ile bütün ilişkilerinizi zamanında gerçekleştirmeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan En Uygun Ev Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde banka, ev ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.