Havale Nedir?

Havale Nedir?

 

Dünya genelinde hemen hemen herkesin banka ve bankacılık işlemi ile ilgili bir bağlantısı mutlaka vardır. Gerek çalışan gerek okuyan gerekse hiçbir iş ile uğraşmayan insanların %90’nı mutlaka bu alanda işlem yapıyor. Oldukça kafa karıştırıcı terimleri de bulunabilen bu sektörde her ne kadar kafa karıştırsa da mutlaka bilinmesi gereken kelimeler var.

 

Bunlardan birisi olan ve bir gün mutlaka yapmanız gerekecek işlem olacak terimlerden birinin açıklamasını yapacağız sizlere. Havale nedir? Bankacılık işlemleri özellikle konu ile alakalı uzaktan yakından alakası olmayan insanlar tarafından kafa karıştırıcı olarak tanımlanıyor ama o uzaktan yakından alakası olmayan insanlarında mutlaka yolu bankaya bir işlem yapmaya düşüyor.

 

Bunun için en azından işleminizi kolayca ve anlayarak yapabilmesiniz için bazı işlemlerin ne anlama geldiğini öğrenmeniz gerekir çünkü bu alanda yapacağınız en ufak bir hata sizi hiç yoktan kolayca sıkıntıya sokabiliyor. Havale nedir? Kısaca açıklayacak olursak özellik ile banka ve postane vasıtası ile para gönderimine havale denir. Ancak detayına inecek olursak bilmemiz gereken ince çizgiler var.

 

Bunlardan biri ve en önemlisi eğer bir banka yolu ile bir başkasına para gönderecekseniz göndereceğiniz kişinin ve sizin aynı bankada hesabı bulunmalı yani havalenizi ancak aynı bankadaki birine yapabilirsiniz bu noktada havale eft ile ayrılıyor yani siz başka bir bankada hesabı bulunan birine para gönderecekseniz işleminizi eft ile gerçekleştirebilirsiniz. Fakat aynı banka üzerinden para alımı ya da gönderimi yapacaksanız bunu havale işlemi ile halledebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan En Uygun Ev Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde banka, ev ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.