Eft Nedir

Eft Nedir

 

Bankalarla günlük hayatta çok fazla içli dışlı olan kullanıcıların muhatap oldukları bir işlem vardır; o da eft. Peki, eft nedir diye sorduğumuzda cevabı net bir biçimde verebilecek insan sayısı kaçtır acaba? Detaylı bilgi verebilecek olan kişi sayısı çok az olacaktır büyük ihtimalle.

 

           Eft nedir sorusu çok basit ve de çok kullanışlı bir yanıta sahiptir. Elektronik Fon Transferi işleminin baş harflerinden oluşan bu kısaltma ifadesinin anlamı ise şudur: Ekonomik anlamdaki kurum ve bireylerin mensubu oldukları bankanın aracılığı ile kendilerine arz edilmiş olan telefon bankacılığı ve internet bankacılığı faaliyetlerinden faydalanarak, diğer ekonomik kurum ve bireylere yönelik ödeme işlemlerini, kredi kartı borç ve taksitlerini, elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon ve benzeri birçok farklı türde ödemelerini gerçekleştirmeleri işlemidir.

 

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ilk kez 1 Nisan 1992 tarihinde gerçekleşmiş olan eft işlemi, genellikle havale işlemi ile karıştırılır. Fakat aralarında çok önemli bir takım farklar mevcuttur. En önemli fark ise, havale işlemi aynı banka içindeki iki birim arasında gerçekleşen bir transfer işlemi iken, eft birbirinden farklı olan iki banka arasında gerçekleşen bir değişime imkân sağlar.

 

Eft sistemi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir ve söz konusu sistemin genel çerçevesi Bakanlar Kurulu tarafından düzene sokulmaktadır. Gün içerisinde yapılan işlemler 08.30 ile 17.00 saatlerini kapsar ve bu sistemle ilgili bütün sorumluluk TCMB’ye aittir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Değerlendirmesi başlıklı makalemizde kkb, Kredi Notu Değerlendirmesi ve Kredi notu düşük olan kişiler kredi alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.