Hisse Senedi Nedir

Hisse Senedi Nedir

 

            Hisse senedi nedir diyenlere en iyi cevap herhangi bir şirkete ortak olmak diyebilirim. Büyük şirketler acil para ihtiyacını karşılamak için hisselerini satışa çıkarırlar.

 

Çıkarılan hisse demek şirketin bir bölümünü halka arz etmek demektir. Bunu finansal piyasa tarafından yapılır. Öncelikle hisse senedi satın alan bir kişi aldığı hisse ölçüsünde o şirketin sahibi bile olabilir.

 

Siz mesela bir şirketin ya da kurumsal bir firmanın %51 hisse senedini satın alırsanız yönetimde söz sahibi olursunuz. Yatırım araçlarından en çok kullanılan hisse senedi alım ya da satım işlemleri finansal piyasa veya aracı kuruluş tarafına başvurarak yapabilirsiniz. Hisse senedi nedir son günlerde merak edilir bir konu olmaktadır. Mesela günlük hayatta alışveriş yaptığımız firmaları düşünelim.

 

Migros, Bim ya da Thy, Pegasus gibi şirketler borsada hisse senetleri olan firmalardan bazılarıdır. Şimdi o şirketin hisse senedi alarak siz o firmanın küçük bir ortağı oluyorsunuz. Mesela bugün 5 liradan bir hisse senedi aldınız ve senet tavan fiyatı yapmış olsun. Fiyat 8 lira oldu istediğiniz gibi satabilirsiniz. Ayrıca şirket size kar payı dağıtmak gibi bir işlevi de vardır. Şirket olarak yapılan net kar hisse senetlerine pay edilir.

 

Siz diyelim 100 tane hisse senedi aldınız. Şirket her hisseye düşen karı 1 lira olarak açıkladığı zaman 100 lira kazanmış olursunuz. Bu yüzden hisse senedi en çok tercih edilen bir araçtır.

 

Bir önceki yazımız olan Havale Nedir? başlıklı makalemizde banka, havale ve para hakkında bilgiler verilmektedir.