Kredi Notu Değerlendirmesi

Kredi Notu Değerlendirmesi

KBB olarak adlandırılan sistem kredi notu kayıtlarınızın tutulduğu finansman geçmişi alanıdır. Bizler her hangi bir kredi işlemi esnasında kredi notumuzun kredi çekmek istediğimiz miktar için yeterli olup olmadığına karar veremeyiz. KBB’ da kayıt alınan kredi işlemleri kapsamında bizim tüm ödemelerimiz puanlandırılmaktadır. Biriken puanlama değerlerine göre kredi alıp alamayacağımız hakkında bilgi sahibi oluruz. Kredi puanlaması düşük olan kişiler kredi almakta sıkıntı yaşar iken kredi notu yüksek olan şahıslar ise kredi alabilmektedir.

Kredi notunu düşüren sebepler

Kredi kartı borçlarının son ödeme tarihinin geciktirilmesi

Kredi işlemlerinizin ödeme süreçleri esnasında aksaklık yaşıyorsanız yani düzenli bir ödeme planınız yoksa

Birden fazla kredi kartınız var ise hepsini kullanmak yerine sadece bir tane alıp düzenli ödemeler ile kart limitinizi yükselterek kullanıma devam etmeniz en mantıklısı olacaktır.

Bankalara yapmış olduğunuz kredi veya kredi kartı başvurusunun sonucunda aldığınız sonuç ret ise o zaman daha fazla başvuru yapmak yerine bir süre daha beklemeli ve bankacılık işlemlerinizi gözden geçirmelisiniz. Aksi takdirde yapacağınız sürekli başvuru işlemi doğrultusunda kredi notunuz düşmektedir.

Kredi kartı ödemelerine otomatik ödeme talimatı vermemek

Otomatik talimatlar sayesinde ödenen krediler zamanında olmakta ve ödeme zamanı kişiye kredi bilgileri ile ilgili bilgilendirici mesaj gelmekte

Her ne kadar ödemelerinizi zamanında yatırıyorsanız yatırın adres ve iletişim bilgileri ile ilgili değişiklik yapmadan önce muhakkak bankanızı aramalısınız. Ufak miktarlı bir borç tutarınız dahi olsa iletişim kopukluğunda dosyanız takip yani haciz durumuna kadar yönlendirilmektedir.

Kredi notu kredi işlemleriniz için önemli bir paya sahiptir bu yüzden harcamalarınız ve ödemeleriniz konusunda temkinli davranmalısınız.

Kredi notunun bir diğer adı da ”kredi skoru” olmakta. Kredi skoru ile ilgili yukarıdaki faktörlere dikkat etmek gerekir. Kredi notu ile ilgili yaşanan olumsuzlukları bir tablo çerçevesinde inceleyecek olursak;

·         Ödeme geçmişine bağlı sorunlar

İdari ve kanuni takip işlemleri ile ilgili yaşanan sıkıntılar

Buna bağlı olarak bu işlemlerin tutarı, zamanı ve ne kadar sürdüğü önemli birer ayrıntıdır.

·         Toplam borcunuzla ilişkili sorunlar

Bir yerden taksitli veya tek çekimlik borç edindiniz toplam borcunuz gelirinize hitafen yüksek ise

Borçlu olduğunuz hesabınız bir taneden fazla ve düzensiz ödemeler ile ödenekler sağlanmakta ise

Kredi limitinizi sonuna kadar kullanmakta iseniz kredi skoru ile ilgili problemler sizleri bekliyor demektir.

·         Kredi geçmişinizin çeşitli ödenekler ile dolu olması ve uzun bir ödenek listesi olması

Burada pozitif rol oynayan neredeyse tek ve en önemli ayrıntı diyebiliriz. Hesaplarınızın açılış tarihi ve bankaya ait mevduat hesaplarınızın eski olması

Hesap hareketleri incelendiğinde çıkan detaylarda uzun süreli aktif bir işlem dökümanı gözlenmesi

Farklı tipte hesaplarınızın bulunuyor olması (TL, EUR, USD)(Vadeli, Vadesiz)

Geçmiş dönem hareketlerinde sıkıntılı ve gecikmeli ödemeler olsa da sonrasında düzenli ve sürekliliği olan aktif kullanımlı ödenekler kredi skorunuzu yükseltmenize yardımcı olacaktır.

·         Yeni kredi işlemleri

Yeni açılan hesapların çok sayıda olması

Birden fazla bankadan bir çok ihtiyaca yönelik kredi talebi

Kredi notu düşük olan kişiler kredi alabilir mi?

Evet her bankanın kredi olanakları farklıdır. Bu durum hem bankacınızın hem de işlem geçmişinin ardından güncel ödenekler ve belgeler ile ilgili olmakta. Yani bazı banklarda kredi skoru düşük olmasına rağmen kredi olanağı sağlanmaz iken kimisinde ise kefil, ek süre ve teminat sunulması buna bağlı olarak da peşinat oranının yükseltilmesi sonuçlarına dayatılarak kredi alma imkanı sağlanıyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu ve Findeks başlıklı makalemizde findeks, kredi notu öğrenme ve kredi notu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.