Kredi Notu ve Findeks

Kredi Notu ve Findeks

Türkiye’de faaliyet gösteren ve önde gelen dokuz bankanın ortak olarak kurduğu ve 1995 yılında faaliyete başlayan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ‘dur. Halk Bankası, Vakıf Bank, Ziraat Bankası,İş Bankası,Şeker Bank, Garanti Bankası, Deniz Bank, Yapı Kredi, Akbank ortaklığı ile kurulmuştur. Kredi notu değerlendirmeleriniz ve bu alanda yapılan diğer tüm kredi işlemleri KKB tarafından gözetilmektedir.

KKB’yi Kim Yönetiyor?

Kredi Kayıt Bürosunu oluşturan dokuz banka, genellikle genel müdür yardımcıları ve yönetim kurulu tarafından temsil edilerek KKB’yi yönetmekte. Kredi Kayıt bürosunu oluşturan üye bankaların kendilerini burada en üst seviyeden temsil etmesi ve yönetime dahil olması aslında bu kuruma ne kadar önem verildiğinin bir göstergesidir.

Temel Amacı Nedir?

KKB’in asıl amacı, yapılacak olan bütün finansal yatırımlar için üye şirketler arasında bilgi ortaklığı sağlayarak, finansal istekleri ve yatırımları daha doğru saptanmasını sağlamaktır. Bunun yanında sistemdeki hataları ve eksikleri düzenleyerek, olumsuzlukların önüne geçip daha güvenli bir finansal ortaklık kurulmasını sağlamaktır. 2014 yılında toplamda 154 üye, 375 milyon sorgulama yapmıştır. Üye sayısının her geçen gün artması ve sorgulama rakamlarının ileri seviyelere ulaşması, kredi notunun gün geçtikçe ne kadar önemli bir hale geldiğinin göstergesidir.

Kullanan Şirketlerin Türü

Direk olarak finans işleriyle uğraşan firmaların yanında müşterileriyle çeşitli borç ve alacak ilişkisi kuran firmalarda değerlendirme için kredi notunu kullanmaya başlamaktadır. Özellikle KKB’ye üye olan sigorta şirketleri sürekli artmaktadır ve örnek verecek olursak yakın zamanda sigorta tutarlarının belirlenmesinde kredi notu ile değerlendirme ölçülerinden biri olacağını söylememiz mümkün.

Findeks Nedir?

Findeks, özel sektör ve bireysel kullanıcılara hizmet vermek amacıyla Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kurulmuş web tabanlı hizmet veren finansal bir hizmet platformudur.

Findeks’in Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Kredi notunun kullanıcı ile paylaşımının yanında başvuran kişiye finansal işlerinin düzenlenmesinde danışmanlık ve özel sektörde daha sağlam işlemler yapılmasında yardımcı olmaktadır.

Bireysel Müşterilere Sunduğu Hizmetler

Findeks sistemi üzerinde kredi notu oluşturulmaktadır. Bu kredi notu oluşturulurken, daha önce kullanmış olduğunuz bireysel kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verileri incelenir ve ona göre bir rapor oluşturulur. Bu rapor sizin bankalardan yaklaşık olarak ala bileceğiniz krediyi göstermektedir. Şuan hala aktif olan ve son beş yıl içerisinde kapanmış kredilerinizle alakalı kredi hesaplarını ve geçmiş verileri gösteren Risk Raporu oluşturulur. Kredi Notu her türlü finansal değişimden etkileneceği için size alanında uzaman bir danışman verilir ve size finansal konulardaki değişimlere nasıl müdahaleler etmeniz gerektiği hakkında yönlendirmelerde bulunur. Danışman önerileriyle kredilerinizi daha olumlu yönlendirebilirsiniz. Takipçi özelliği sayesinde dünya genelinde, internet ortamında bilgilerinizi taranması ve bulunması halinde isteğinize bağlı mail veya sms ile haber verilir. Üyelik hesabınıza girdiğiniz zaman dünya üzerindeki gelişmeleri an ve an takip edebilirsiniz. Bilginiz dahilinde hesaplarınızda olacak ani iniş çıkışlar hakkında bilgi alabileceğiniz bir uyarı hizmeti mevcuttur. Böylece yapacağınız yatırımlar hakkında anlık uyarılar alabilirsiniz. Kredi notu ve Findeks kapsamında yapılan tüm işlerinin KBB üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kredi Notunu Öğrenmenin Sağlayacağı Faydalar

Kredi notunuzu öğrendiğiniz zaman, ihtiyacınız dahilinde bankaların sizi nasıl görebileceğini öğrenmiş olursunuz. Bankaya gittiğiniz zaman, alabileceğiniz fiyatı bilmeniz size kolaylık sağladığı gibi ihtiyacınızın ne derece giderilebileceğinize öğrenmiş olacaksınız. Finansal geçmişinize bakarak kendi durumunuzu değerlendirebilirsiniz. Kredi notu aksayan kısımları görerek nasıl düzeltebileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aylık gelirinizin kredinize dağılımını hesaplayabilir, daha verimli bir kredi süreci geçirebilirsiniz. Uyarı raporları ile birlikte kendinizin fark edemediği açıkları hemen öğrenebilir, danışmanınız yardımıyla aksaklıkların üstesinden gelebilirsiniz.

Geleceğin kredi sistemi olma yolunda ilerleyen Findeks ile şimdiden tanışmanız sizin için bir artı olacaktır. Üstelik ücretsiz üyelik ile kredi notunuzu sadece bir defaya mahsus küçük bir mevla karşılığında hesaplayabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sağlık Kredisi Nedir? başlıklı makalemizde kimler sağlık kredisi alabilir, sağlık kredisi nasıl kullanılırsağlık kredisi kullanma şartları ve sağlık kredisi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.