Maaşa Göre Konut Kredisi Hesaplama

Maaşa göre konut kredisi hesaplama

Konut ihtiyacımızı karşılayabilmek için kredi çekmemiz gerekmektedir. Günümüzde her ne kadar çalışma oranı yüksek olsa da bir çoğumuzun karşıladığı giderler ile gelirler hemen hemen aynı. Bu yüzden konut ihtiyacımızın bir kısmını birikimler ile geri kalan kısmını da çekmiş olduğumuz banka kredisi ile öderiz. Peki maaşa göre konut kredisi hesaplama nasıl yapılmakta.

Konut kredisi hesaplama

Gelirinizin yarısı kadar konut kredisi kullanabilmektesiniz. Yani bu demek oluyor ki 120 aylık geri ödeme seçeneğini seçtiğinizde aylık gelirinizin yarısı 750 TL ise 750/120 90 bin TL yapmakta. Yani bankadan çekebileceğiniz kredi tutarı 90 bin TL.

 

Aylık geliri 2 bin TL olan kişiler ise 120 ay geri ödemeli kredi seçeneği ile 120 bin TL kredi çekebilirler. Konut kredisi hesaplamaları örnekler ile de açıkladığımız gibi %50 olurunda hesaplanmaktadır. Konut kredisi işlemlerinde bir diğer avantaj da eğer adres üzerinde aynı yerde kayıtlı gözükmekteyseniz ve de  çocuğunuz veya eşiniz de çalışmakta ise onun sunacağı gelir belgesi de kabul edilebilir olmaktadır. Bu sayede kredi alma işleminizi daha hızlı ve daha fazla çekebilme imkanına sahip olmaktasınız. Konut kredisi kullanmak istiyorum diyenler kredi notu sorgulama yaparak da fikir edinebilirler. Kendi kredi notunuzu ve eşinizin kredi notunu ücretsiz kredi hesaplama aracı olan Findeks ile hesaplayarak öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama sonrasında sistemde her hangi bir olumsuzluk söz konusu olmaz yani kredi notu kredi almanıza katkı sağlayacak bir puanlamada ise o vakit konut kredisi çekmek için size yakın olan bankanıza giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Ev kredisi çektiğinizde ödeme yöntemleri sizin bütçenize göre oluşturulmaktadır. Esnek ödeme sisteminde ara ödemeler ve kendinizi zorlamayacağınız şekilde ödeme formu oluşturabileceğiniz gibi sabit ödeme tablosu ile de ödenebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Değerlendirmesi başlıklı makalemizde kkb, Kredi Notu Değerlendirmesi ve Kredi notu düşük olan kişiler kredi alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.