Kara listede olanlar kredi alabilir mi
Kara listede olanlar kredi alabilir mi

Kara listede olanlar kredi alabilir mi

Banka Kara Liste Sorgulama

Her hangi bir ihtiyacınıza yönelik kredi başvurusunda bulundunuz ve kredinizi aldınız. Bir kaç taksitini ödemenize rağmen geri kalanları için ödemede aksaklıklar oluştu. Bir iki ihtar derken bir kaç taksitiniz birikti. Bu gibi durumlarda bankalar müşterileri için bir süre beklemekte. Lakin bu süre oldukça uzarsa hesabınız bankada oluşturulmuş özel listeye eklenmektedir. Bu listeye biz kara liste adını vermekteyiz.

TBB Risk Yönetimi nedir

TBB Risk Merkezi tarafından takip edilen bu işlemler güncel olarak kayıt altında tutulmaktadır. TBB’ de uygulanan işlemler KBB ile karıştırılmamalıdır. KBB kredi notu sorgulama için TBB ise Risk Merkezi olarak görev yapmaktadır.

Kara liste sadece kredi çekenler için geçerli bir sistem değildir. Kara listeye giren kişiler senet ve çek işlemlerinde de kara liste bulunmaktadır. Ödeneklerinizin aksaklığı ile otomatik olarak sistemin sizi kara listeye alması sonucunda kullanılmak istenen kredi kurumlarca onaylanmamakta. Ödemelerinizin aksaklığı dolayısı ile kara listeye girmiş olan hesaplar bazı bankaların belirtmiş olduğu şartlara bağlı olarak kullanılabilmektedir.

Kara listede olanlar kredi alabilir mi?

Banka işlemlerinizde hesabınızla ilgili her hangi bir problem yaşadığınızda yine bu işlemleri belirli kayda değer bilgiler ile tanımlayabilirsiniz. Örneğin banka ödemeleri ile ilgili herhangi bir problem yaşadınız bunun sonucunda eviniz veya arabanız var ise ve tapusu sizin üzerinize ise o vakit üzerine ipotek ettirerek yeni bir bankacılık işlemi yaptırabilirsiniz.

İpotek işlemlerinde de talep ettiğiniz tutarın hepsini değil sadece belirli bir kısmını alabilmektesiniz. Banka burada belirtilen mülkiyetlere el koyarak sizlerin ödemeleri aksatması veya ödememesi durumunda ikaz edilip ardından zararın banka tarafından mülkiyet üzerinden yapılması ile sonuçlanmaktadır. İpotek edilecek olan yapı öncesinde banka tarafından araştırılmakta. Her ipotek ederek kredi çekmek isteyene kredi tahsil edilmemekte. Bu sebebiyetten dolayı öncelikle banka yetkilileri ile görüşerek ipotek ettirmek istediğiniz yapı ve almak istediğiniz kredi tutarı ile ilgili konuşarak bilgi edinmeli ardından kredi almanız onaylanmakta ise kredi işlemi için bankanızı ziyaret etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Maaşa Göre Konut Kredisi Hesaplama başlıklı makalemizde konut kredisi, kredi notu ve kredi notu sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*