Yüksek Kredi Notuna Düşük Faizli Kredi
Yüksek Kredi Notuna Düşük Faizli Kredi

Yüksek Kredi Notuna Düşük Faizli Kredi

Yüksek Kredi Notuna Düşük Faizli Kredi

Mehmet Şimşek (Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı) tüketici kredi limitleri baz alınarak yürürlüğe girmesi beklenen gelir incelemeli sisteme geçiş üzerinde çalışmaların başlatıldığını açıkladı. Tüketici açısından katkılı bir süreç olacak olan ödeme döneminde yeterlilik  reaksiyonları açısından dengelenmektedir. Bu sayede bankalar vermiş olduğu kredi planlaması sonucunda düzenli tüketicinin bütçesini sıkmadan ödeyebilecekleri uygun platformlu krediler uygulamakta. Tüketici kredilerinin sınırlandırılması ile herkes gelirini baz alarak hesaplanıp sunulacak tutarda kredi çekebilecek.

Ekonomi alanında yaşanacak olumsuzlukların biraz olsun kontrol edilebilir bir hal alması için çalışmaların sürdüren Şimşek ”Kredi Kartları ve ihtiyaç kredisi alanında da zamanında bu şekilde bir uygulama başlatıp tüketiciyi sıkmadan geri adım atılmasına zemin hazırlanmaktadır.

Zamanında uygulanan kolaylıklar sonucunda her ne kadar yapılan çalışmalar vatandaşın iyiliği düşünülerek yapılmış olsa da dengeli ve tutarlı harcama yapmayan veya geliri giderini karşılamayan bir çok kişinin ödemeleri artması ile taksit sayısı azaltıldı ve sınırlandırıldı. Örnekle açıklayacak olursak bazı eşyalar ve nakit ihtiyacı gerektiren alanlarda kredi kartına alışveriş yapamamaktasınız. Bir diğer ayrıntı da en fazla 9 taksit yapabilme imkanınız. Bu durumun sınırlandırması ve bütçenize göre yapılandırılması tamamen sizin menfaatinize olacaktır.

Gelir hesaplamasına göre kredi

Gelire ve kredi geçmişine bakılarak hareket edilmesi ekonomistlerin de sıcak baktığı ayrıntı. Çünkü düşünceler ve açıklamalar doğrultusunda bu yasa değerlendirmesinde ihtiyaç kredisi kullanıldığını varsayalım. İhtiyaç kredisi kullanımında bir kişinin çok irdelemeden kredi alıp alamayacağı göz önüne alınıp kredi notu da yeterli bulunduğunda kullanılan kredinin % 150-200 katı karşılıkla kredisi sunulmakta. Buda kredi notu normal olanlar ile yüksek olan şahısların dengesini bozmamaktadır. Yeni yasa ile kredi notu yüksek olan kişilere % 50 karşılık alınıyorken kredi notu biraz iyi olanlara ise aynı şekilde %150 karşılık alınarak kredi tahsil edilecektir. Yani ekonomi alanında canlılık yaratılacak ve bilançolar değiştirilecek.

Banka tarafından TTB olarak tanımladığımız kara liste ve sürekli düzensiz ödemeler ile işlemlerini aksatan kişilerin geçmişi kayıt altına alınmakta. Bu uygulama ile geçmiş ödenekleri temiz olan kişiler verimli sonuç alırken risk raporu bulunan ve kredi sicili olan kişilere çok fazla olanak sağlanmayacaktır. Bu durum aynı zamanda sağladığı olanaklar ile tüketiciyi motive etmektedir.

Banka Genel Müdürleri ve Ekonomistlerin Görüşü

Odeabank Genel Müdürü açıklaması Hüseyin Özkaya ise Ekonomik alanda ısınmayı engellemek için böyle bir uygulamanın şart olduğunu ve bütçe ve cari hesabı açıklığını önlemek amacı ile doğru bir yol izlendiğini belirtti. Bankalar elbette ki müşterilerinin gelir gider ve ödenek durumu hakkında bilgi sahibi olmakta diyen Özkaya buna bağlı olarak çok fazla oynama olmayacağının kanaatinde…

 

ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ise uygulamaya müşteriler için yüksek karşılıklar aradıklarını ve ekonomi alanında ilerleme kaydedebilmek içim kredi büyümesinin de gerekli olduğunu vurguladı. İnsanları bütçelerine uygun tüketici kredisi aldıklarında etkili bir yol izleneceği bu yöntemler sayesinde ödeneklerin düzene gireceği ve borç sarmalına girmesi istenmeyen müşterilerin tümünün cezalandırıldığını belirtti. Tüketici kredisi alanında beklentileri olduğunu aktaran Abay borcunu ödemekte olan kişilerin sadık müşterilerin kredi tutarlarına etkisi olması ile sadece rekabet alanında dikkat edilmesi gerektiğini savundu.

 

Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız ise Müşterilerin tüketici kredisi alanında risk durumu ile nitelendirilmesinde sermaye yeterlilik oranında düzenlemeler yapıldığı ve ekonomi alanında dengelerin denetlenerek doğru atılımlarla ilerleme sağlanacağı  gözetilmekte.

KOBİ portföyünde ticari kredilerle aktif bir yol izlenen yapılanmada bankaların sermaye yeterliliği ile yeni düzenlemeler getirerek destek sağlamalarının faydalı olacağını belirtti.

Bir önceki yazımız olan Kara listede olanlar kredi alabilir mi başlıklı makalemizde Banka Kara Liste Sorgulama, Kara listede olanlar kredi alabilir mi ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*