KOBİ Kredileri En Uygun

Türkiye bulunan işletmelerin %99 u Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler olarak geçmektedir. Kısaca KOBİ olarak tanımlayabiliriz. Bankalar KOBİ’lere kredi seçenekleri sunmaktadırlar. Aynı zamanda KOSGEB ile Devlet destekli kredi alma imkanları da mevcuttur. KOBİ’lere kredi kullandırırken öncelikle kredinin çeşidi, tutarı ve vadesine bakılmaktadır. KOBİ’nin iş yaptığı sektöre, ticari hacmine ve geri ödeyebilme yeteneği ile birlikte bir değerlendirme yapılmaktadır. Banka gerekirse uzun süreli düşük faizli ama teminatları daha fazla olan KOBİ Kredileri de kullandırabilir. Banka bu noktada kullanım amacı ve geri ödeyebilme durumu arasında çelişki saptarsa, durumu tekrar değerlendirerek karşı taraf ile anlaşmaya çalışır.

KOBİ’ler kredilerini teminatlar karşılığında alırlar. Teminatın ne olacağı ise, çoğunlukla kredinin türüne ve kullanım amacına göre değişkenlik gösterir. Bu duruma göre alınmakta olan bir mal ya da makine olabileceği gibi çek ya da senet de olabilir. Kimi zaman da bir gayrimenkulün ipotek edilmesi ile d bankaya teminat verilebilir.

Esnaf kredisinin geri ödemesinde sorun yaşandığında bankalar ya KOBİ’ler ile görüşerek yeni bir ödeme planı hazırlarlar ya da teminatı devreye sokarak gerekli hukuki işlemleri yaparlar. KOBİ kredileri geri ödenmediğinde genellikle bankalar ile esnaf bir uzlaşmaya varırlar.

KOBİ Kredileri en uygun koşullar ve faiz oranları ile bankalar seçenekler sunmaktadırlar. Kredi kullanmadan önce bankalar ile görüşerek size uygun olan koşulları ve faizleri araştırabilirsiniz.

 

 

Bu makalemde sizlere KOBİ Kredileri En Uygun konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Sorgulama başlıklı makalemizde 3 haneli CVV kodu, banka kartı ve internet şubel hakkında bilgiler verilmektedir.