KOBİ Kredileri Faiz Oranları

KOBİ kredileri işletme sermayelerini desteklemek amacıyla BCH (Borçlu Cari Hesap) ile çalışan ve geri ödemesi olan kredi türüne denilmektedir. BCH hesapları Kredi Mevduat Hesaplarının çalışması şeklinde çalışmaktadır. KOBİ kredileri kapsamında verilen desteğin tamamı işletmenin finansmanında kullanılması zorunludur. Kişisel harcamalar yapılmasının söz konusu olmadığı kredilerdir. KOBİ kredileri işletmenin finansmanında kullanıldığından genellikle; mal alımı, işyeri yenileme, ihaleye katılma, taşınma, demirbaş alımı, lojistij ağ kurma gibi talepleri ile kredi başvurusu yapılabilir.

KOBİ kredileri türleri itibariyle 2’ye ayrılmaktadır. Nakdi Krediler ve Gayri nakdi kredi olarak söyleyebiliriz.

Nakdi Krediler, kısa vadede nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilen kredilerdir. Küçük Ölçekli işletmeler tarafından çokça tercih edilen kredi türüdür. Borçlu Cari Hesap Kredisi ise personel ödemleri gibi 1 ya da 2 günlük kısa vadeli nakit para sıkışıklığında başvurulan kredilerdir.

Gayri nakdi krediler ise değerli kağıtların gösterildiği kredi türüdür. Teminat Mektupları bu kredi türüne örnek verilebilir. Döviz cinsinden veya Türk Lirası olarak; toptan mal alımı ve bayilik başvurusu ile ihaleye katılma gibi nedenlerde nakit yerine kullanılan kredi türüdür.

KOBİ kredilerinde faiz oranlarına bakacak olursak;  bankalar arasında düşükte olsa fark bulunmaktadır.

Ziraat Bankası            KOBİ kredisi                         %1.14

Türkiye İş Bankası     Esnafa Destek Kredisi           %1.45

Vakıfbank                  İşletme Kredisi                       %1.72

Garanti Bankası          KOBİ Kredisi                        %1.42

Yapı Kredi Bankası    KOBİ Kredisi                        %1.40

Akbank                       KOBİ Kredisi                        %1,52

 

Bu makalemde sizlere KOBİ Kredileri Faiz Oranları konusunu anlatmaya çalıştım. Her türlü bankacılık sektörüne ait soru ve sorunlarınız da karşılıksız bir şekilde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Sorularınızı Soru-Cevap bölümünden yazmanızı rica ederim.

Borçsuz günler dilerim
Kredi Uzmanı

Bir önceki yazımız olan Bireysel Kredilerle Bağlantılı Sigortalar Uygulama Esasları Yönetmeliği başlıklı makalemizde bireysel kredi, bireysel kredilerde sigorta uygulama yönetmeliği ve Bireysel Kredilerle Bağlantılı Sigortalar Uygulama Esasları Yönetmeliği hakkında bilgiler verilmektedir.